
Podľa prieskumov verejnej mienky chce dnes ženám darovať kyticu 41 percent ruských mužov. FOTO - TASR/AP
Dnes je v Rusku populárna sebavedomá upravená podnikateľka, vzdelaná a kultivovaná politička či zdržanlivá diplomatka. V najvyšších politických sférach sa však príliš žien neuchytilo. Svetlými výnimkami je Valentina Matvejenková, vládkyňa severnej ruskej metropoly Petrohrad alebo jediná reprezentanka ženského pohlavia v boji o prezidentské kreslo, východná krásavica, sebavedomá intelektuálka Irina Chakamadová. Omnoho intímnejšie pôsobí bacuľatá blondínka Ella Panfilovová, predsedkyňa Komisie pre ľudské práca v prezidentskom úrade.
Hoci ruské feministky upozorňujú na to, že v krajine vládnu muži, podľa Štátneho štatistického úradu tvoria 69,5 percenta zamestnancov vo federálnych štátnych orgánoch ženy. Problém je, že muži väčšinou zastávajú vyššie funkcie a svoje kolegyne riadia. Rusko má jedno svetové "ženské prvenstvo" - je tu zamestnaných najviac žien v školstve, čo však nehovorí nič o ich podiele na riadení krajiny. V skutočne významných štátnych funkciách je zamestnaných len 7 percent žien, približne rovnaký počet je poslankýň v dume.
Podľa výskumu verejnej mienky chce dnes kyticou obdarovať svoje partnerky a známe 41 percent ruských mužov. Zaujímavé je, že MDŽ nie je v Rusku vôbec privilégiom staršej "sovietskej" generácie. Podľa analytickej služby sa najviac tešia ľudia mladší ako 25 rokov. Aj štát sa snaží 8. marca prejaviť o ženy väčší záujem ako po iné dni v roku. Dopravná polícia bude dnes k vodičkám, ktoré urobia priestupok, oveľa zhovievajšia. Pokuty sa nedávajú, po dohovore každá vodička dostane od policajta želanie s odporučením jazdiť opatrnejšie.