ústava bude v pôvodne navrhnutej podobe podpísaná dnes, oznámil agentúre Reuters poradca predsedu vládnej rady Muhammada Bahra Ulúma.
"Podpíšeme dočasnú ústavu v pondelok tak, ako je. Vysvetlili sme ajatolláhovi, že podpísať ju je v našom záujme," povedal Ulúmov syn a poradca Muhammad Husajn Bahr Ulúm. "Nechceme, aby sa ostatní členovia rady domnievali, že šíiti chcú (ústavný) proces zničiť alebo že sa snažia získať prevahu," vyhlásil. Sistánímovi a jeho stúpencom sa nepáčil predovšetkým článok, ktorý podľa nich dáva irackým Kurdom právo odmietnuť definitívny text ústavy v referende. Podpis dočasnej ústavy bol už odložený dvakrát - v stredu pre atentáty v Bagdade a Karbale, v piatok pre spory o článok týkajúci sa referenda.
Spojené štáty poslali cez víkend do Iraku asi päťdesiatčlennú skupinu právnikov a expertov, ktorí majú zhromaždiť dôkazy proti najvyšším predstaviteľom bývalej irackej vlády vrátane Saddáma Husajna a pripraviť súdny proces proti nim. K americkým vyšetrovateľom sa majú pripojiť tiež Briti, Španieli a Austrálčania.
Minister obrany USA Donald Rumsfeld povedal, že USA možno prehodnotia Saddámov status vojnového zajatca, ktorý v Iraku robí veľa zlého. Koalícia je toho názoru, že o tom, ako bude Saddám súdený, rozhodnú Iračania.
Najmenej desať detonácií po dopade rakiet otriaslo včera centrom Bagdadu a potom sa na niekoľko minút rozozvučali varovné sirény. Podľa agentúry Reuters ostreľovali sídlo koaličných síl vedených USA. Podľa svedkov, na ktorých sa odvolala agentúra AP, horela budova bývalého irackého ministerstva zahraničia. Žiadne obete ani zranenia zatiaľ neboli hlásené. (čtk)