Králiky prijímajú od troch týždňov veku pevnú potravu. FOTO - ARCHÍV
Kotnosť samice trvá v priemere 31 dní, pri prvôstkach to môže byť o deň-dva dlhšie. Celý čas gravidity, ale najmä poslednú fázu, sprevádzajú fyziologické zmeny v organizme a zviera ťažšie znáša akékoľvek zmeny či zásahy. Samicu preto umiestnime aspoň dva týždne pred očakávaným kotením do samostatného koterca, ktorý vopred vyčistíme, pridáme doň podstielku (mäkká slama) a hniezdnu búdku.
Pre normálny priebeh pôrodu je dôležitá hygiena prostredia, prítmie a pokoj. K tomu prispieva aj búdka. Samici dodáva pocit bezpečia. V takomto prostredí zostávajú najmä prvôstky pokojnejšie, neničia hniezdo, nerozťahujú mláďatá a neobjavuje sa kanibalizmus. Hniezdna búdka má však význam aj pre mladé králiky. Na svet prichádzajú holé a slepé. Na vývoj termoregulácie potrebujú dlhšie obdobie ako iné druhy zvierat, ktoré sa rodia už osrstené. Predovšetkým prvý týždeň života býva pre králiky kritický. Hniezdisko im teda umožňuje udržiavať priaznivú mikroklímu. Aby búdka spĺňala svoj účel, musí byť primerane veľká a udržiavaná v čistote. Väčšinou sa zhotovuje z dreva, lisovanej drevovláknitej dosky alebo z plastu. Pre stredné plemená sa odporúčajú rozmery búdky 0,5 x 0,4 x 0,3 metra. Predný okraj má byť zvýšený, aby mláďatá nevypadávali von.
Samica si dva až tri dni pred kotením zhotoví hniezdo, ktoré vystelie vlastnou srsťou. Kotí sa spravidla v noci, pôrod trvá 10 až 30 minút. Aj keď deň pred kotením prestáva žrať, čistú vodu na napájanie má mať stále k dispozícii. Inak sa môže stať, že mláďatá po pôrode zožerie.
Chovateľ by do procesu kotenia nemal zasahovať. Na druhý deň však skontroluje zdravotný stav mláďat , uhynuté vyberie a nadpočetné (viac ako osem) zredukuje. Môže ich podložiť samici, ktorá sa okotila približne v rovnakom termíne (rozdiel do troch dní) a má menejpočetný vrh. Približne vo veku desať dní začínajú králiky vidieť, postupne im dorastá juvenilná srsť a ich termoregulácia sa ustaľuje.
MVDr. MÁRIA INŠTITORISOVÁ