Nový pracovný poriadok takto upravuje pracovný čas 124 sestier z jednotiek intenzívnej starostlivosti, onkológie, rádioterapie, anestéziologicko-resuscitačného i psychiatrického akútneho oddelenia.
"Je to pre nás nevýhodné. Doteraz sme chodili do služby večer o osemnástej a slúžili sme do šiestej rána. Potom sme mali dva dni voľno. Teraz sa nám končí večerná zmena o dvadsiatej druhej hodine. Domov sa dostaneme pred polnocou, čo je pre ženy nebezpečné, a na druhý deň musíme ísť zasa do práce. Mnohé kolegyne dochádzajú aj z obcí iného okresu a spoj po dvadsiatej druhej hodine nemajú. Je to aj záťaž na našu peňaženku," povedala nám pracovníčka anestéziologicko-resuscitačného oddelenia, ktorá si neželá byť menovaná.
Dvanástky muselo vždy schváliť vedenie nemocnice na určité obdobie. Keď uplynulo, prišla nová žiadosť. Zamestnanci sa ich dožadovali.
Dvanásťhodinový pracovný čas nie je v súlade so zákonom. Upozornila na to kontrola Inšpektorátu bezpečnosti práce. "Zákon hovorí, že pracovný čas zamestnanca vykonávajúceho ťažkú telesnú alebo duševnú prácu, pri ktorej by mohlo dôjsť k ohrozeniu života alebo zdravia, nesmie presiahnuť osem hodín. Zdravotná sestra na týchto oddeleniach monitoruje životné funkcie pacientov a stará sa o bezvládnych pacientov. Má naozaj ťažkú psychickú i fyzickú záťaž," hovorí námestníčka Fakultnej nemocnice Soňa Ďurišová.
Pracovný poriadok nadobudol účinnosť začiatkom marca. Niektoré oddelenia požiadali o jeho oddialenie. Vedenie chce riešiť tých zamestnancov, ktorí nemajú spoje z niektorej zmeny, presunom na iné pracovisko.
"Nepáči sa nám to. Na našom oddelení sme všetky špecialistky a máme radi svoju prácu," komentuje riešenie zdravotná sestra z anestéziologicko-resuscitačného oddelenia.
JANA BEŇOVÁ