Spoločné je však to, že na vybavovanie založenia treba občiansky preukaz (kvôli miestu bydliska, ktorý je uvedený iba na OP) a mať nad 18 rokov.
Niekde prijímajú predmety na založenie aj od cudzincov, vtedy ako doklad slúži pas.
Založiť možno každý šperk, ale najmenej problémov je so zlatom. Striebro má ako kov malú hodnotu.
Pracovníci záložne, buď zlatníci, alebo školení pracovníci, ktorí poznajú puncové znaky a vedia pracovať so zlatom, šperk odvážia a zistia typ zlata. Niektoré záložne berú aj nepuncované zlato, pretože si vedia zistiť rýdzosť zlata sami.
Ak má šperk aj kameň, určia jeho druh skúšačkou. Ak ju záložňa nevlastní, približne podľa jeho veľkosti sa odráta gramáž z gramáže zlata.
Na doklade, ktorý záložňa vydá (zmluva), musí byť uvedený predmet zmluvy (gramáž, ak ide o šperk), jeho odhadovaná cena, podmienky zmluvy a prípadne údaje o záložni (otváracie hodiny a telefónny kontakt).
Zmluva sa dá predĺžiť aj telefonicky.
S niektorými záložňami sa možno dohodnúť o vyplatení len časti dohodnutej sumy alebo pri väčšej sume sa možno dohodnúť na znížení sumy. Vtedy sa založí nová zmluva, znížená o danú sumu.
Ak zákazník nemôže zo zdravotných dôvodov prísť vyplatiť predmet v lehote zmluvy, môže niekoho splnomocniť. Na splnomocnení musí byť uvedený splnomocnený zástupca a podpis zákazníka, s ktorým bola zmluva uzavretá. Niektoré záložne vyžadujú aj overenie splnomocnenia u notára.
Ak si zaviazaná osoba nepríde predmet zmluvy v lehote odkúpiť, ten prepadá v prospech záložne. Niektoré firmy sú ochotné šperk ešte týždeň podržať pred tým, než pošlú upomienku. Následne môžu stanoviť ešte dvojtýždňovú lehotu.
Ak si zákazník ani potom šperk nepreberie, záložňa ho buď predá zlatníkovi, dá roztaviť a vyhotoví zo zlata iný šperk, alebo ho dá do predaja.
Záložne si vyhradzujú právo neprijať akýkoľvek šperk alebo elektroniku.
Ak zákazník nie je spokojný s cenou, ktorú záložňa ponúka, najlepšie je skúsiť inú záložňu alebo šperk predať u zlatníka.
Niektoré záložne robia aj priamy výkup za rovnakú cenu, ako by určili pri založení.
Úroky a poplatky
nepuncované zlato od 200 Sk za gram
puncované zlato od 220 Sk za gram
zlomkové zlato od 160 korún za gram
úroky 4 - 5 percent na týždeň
V niektorých záložniach sa účtuje ešte aj poplatok za uskladnenie (približne 100 Sk).
Lehota založenia
Šperk je možné založiť na štyri až päť týždňov.