Na trhoviskách s lacným oblečením podnikajú predovšetkým Ázijčania. Práve z ázijských krajín pochádza podľa colníkov najviac pašovaného tovaru. FOTO SME - PAVOL MAJER
BRATISLAVA - Slovensko je čím ďalej tým viac zaplavené lacným oblečením prepašovaným z Ázie. Tričká či rifle imitujúce niektorú zo svetových značiek možno nájsť na každom trhovisku, často sa tam dostanú cez sieť pašerákov. Ministerstvá hospodárstva, financií a vnútra vyhlásili pašerákom otvorenú vojnu.
Pred tromi týždňami bolo košické trhovisko svedkom prvého spoločného zásahu kukláčov a pracovníkov Colnej správy. Tí po rýchlej razii zadržali 30 obchodníkov. Hodnota pašovaného tovaru bola štyri milióny korún. Hovorkyňa Colnej správy Silvia Balázsiková tvrdí, že pri razii sa "podarilo zaistiť 135 vriec textilu".
Na rastúci podiel nelegálneho dovozu na ekonomike vytrvalo upozorňuje asociácia textilného a odevného priemyslu. Argumentuje pritom poklesom predaja domácich výrobkov. "Za posledných šesť rokov podiel textilného a odevného priemyslu na rozhodujúcich ukazovateľoch priemyslu Slovenska výrazne klesol," píše sa v správe slovenských výrobcov oblečenia.
"Najviac oblečenia pašeráci dovážajú z juhovýchodnej Ázie a Turecka," tvrdí Balázsiková z Colnej správy na základe údajov z razií na tržniciach a z odhalených pokusov o pašovanie na hraniciach. "No nemáme odhady, koľko percent textilných výrobkov na slovenskom trhu pochádza z nelegálnych dovozov," dodáva.
Slovenskí výrobcovia sa necítia ohrození len pašerákmi. Rastie totiž aj legálny dovoz. Väčšinou ázijské výrobky sú lacnejšie a domáce firmy im môžu konkurovať len kvalitou, no nie cenou. Oficiálne deklarovaný dovoz oblečenia a topánok z Číny stúpol od roku 1997 asi 4,5-krát, z Taiwanu 3,1-krát, z Južnej Kórey a Indie 1,8-krát.
Proti dovozu lacného oblečenia z Ázie postaví Slovensko od mája vyššie clá. Prijmeme totiž spoločnú európsku colnú politiku, ktorá vyššími clami chráni európskych výrobcov oblečenia a obuvi. Dovozcovia textilu z Ázie vyššie clá premietnu aj do cien, ktoré už nebudú v porovnaní s európskymi výrobkami také výhodné.
Únia sa ešte nedávno obávala, že krátko pred vstupom zaplaví slovenský trh textil a obuv z Číny, aby mohol byť po 1. máji vyvezený bez cla do iných európskych krajín. Ani colníci, ani Slovenská obchodná inšpekcia signály o nadmernom dovoze zatiaľ nemajú.
Domáce textilky na ústupe
Podiel slovenských výrobcov na celkových tržbách sa od roku 1997 znížil z pôvodných 4,5 na súčasných 2,1 percenta a na pridanej hodnote klesol zo 4,2 na 3,4 percenta. To sa odráža aj v platoch zamestnancov textiliek a krajčírskych firiem, ktorí pred šiestimi rokmi zarábali 65,3 percenta celoslovenského priemeru, vlani to bolo už len 60,3 percenta.