Život je to, čo si pamätáme a ako na to spomíname

Kolumbijský spisovateľ Gabriel García Márquez bol na Slovensku známy už takmer desať rokov predtým než dostal Nobelovu cenu (1982), lebo jeho najslávnejší román Sto rokov samoty v yšiel v slovenskom preklade roku 1973, ďalšie diela ...

Kolumbijský spisovateľ Gabriel García Márquez bol na Slovensku známy už takmer desať rokov predtým než dostal Nobelovu cenu (1982), lebo jeho najslávnejší román Sto rokov samoty v yšiel v slovenskom preklade roku 1973, ďalšie diela sa dostávali k nášmu čitateľovi v pravidelných intervaloch. Doteraz je ich trinásť, dá sa teda povedať, že milovníci Márqueza poznajú takmer všetky zákutia jeho obdivuhodnej prozaickej tvorby. A to je zároveň prvý predpoklad, aby títo milovníci vedeli do detailov vychutnať nuansy jeho vlastného životopisu, ktorého prvá časť Román môjho života (Ikar, Bratislava 2004, preložila Martina Slezáková) sa dostala na pulty kníhkupectiev nedávno.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Pravda, ani Márquezov prvočitateľ nie je nijako ukrátený o zážitky, ktoré autobiografia prináša, ibaže nevie o koreláciách medzi konkrétnymi spomienkami a ich tvorivou "citáciou", či transformáciou v príbehoch a motívoch jeho diel. Márquezov povestný magický realizmus nevznikol z vrtochu fantázie: fantaskno, zázračno je u neho prirodzenou súčasťou reality, či aspoň sveta, v akom spisovateľ žil a žije, pričom si, samozrejme, nemožno odmyslieť rozhodujúci podiel jeho trvalo existujúcich nočných alebo denných vízií, o ktorých sa zmieňuje aj v životopise, a rovnako treba brať do úvahy naratívnu tradíciu, túto "rozvodnenú rieku ústneho podania" v jeho rodine.

Ak Márquez nazval svoju autobiografiu románom, mal na to dôvod, vysvetlený už v úvodnom motte: "Život nie je to, čo človek prežil, ale to, na čo sa pamätá, a ako na to spomína, aby o tom mohol rozprávať." Márquez prostredníctvom spomienok rozpráva a jeho rozprávanie je zasa viac alebo menej chronologickou reťazou spomienok, do ktorých je zakomponované autorovo detstvo takisto ako minulosť jeho rodičov, prarodičov, súrodencov, nevlastných súrodencov, jeho sklony k maliarstvu, hudbe, spevu a písaniu, markantné už v predškolskom veku. Takisto ako dejiny jeho krajiny, evokované cez konkrétne zážitky prapredkov, ktoré ešte ako dieťa sám počúval, literárne a novinárske začiatky, mnohoročná bohéma, nestála existencia, sexuálne dobrodružstvá či priame svedectvá o krvavých nepokojoch, v ktorých sa táto latinskoamerická krajina zmieta dodnes.

SkryťVypnúť reklamu

Nad všetkým dominuje autorova láska k matke, úcta k otcovi a vrúcne vzťahy k obrovsky rozvetvenému príbuzenstvu, lebo len jeho matka mala jedenásť detí, starý otec tri manželské a ďalších deväť nemanželských, a to všetko sa stretávalo, pokojne spolunažívalo alebo spolu žilo. Je to teda aj istý druh rodinnej kroniky, ktorej jednotlivé úseky mu dodávali látku k neskorším literárnym dielam - napríklad históriu zoznámenia sa a lásky svojich rodičov rozpracoval v románe Láska v čase cholery.

Márquez sa naširoko rozpisuje o svojom verejnom literárnom štarte, ktorý sa začal v septembri 1947 uverejnením jeho poviedky Tretia rezignácia. Autor ju zbadal vytlačenú na celej strane denníka El Espectador, no nemal päť centavos, aby si tie noviny kúpil! Takéto a iné rozkošné epizódy obsahuje druhá polovica životopisu, ktorá dáva nazrieť aj do jeho literárneho laboratória, kde sa rodia nielen prózy, ale aj pravidelné stĺpčeky do novín a najmä reportáže.

SkryťVypnúť reklamu

Autobiografiu začal Márquez písať ako sedemdesiatpäťročný a zakončil ju scénou, keď odlieta do Švajčiarska, kam ho vyslala redakcia. Vtedy mal dvadsaťdeväť rokov, ale koľko udalostí a čítavej epiky medzitým zhromaždil v tejto päťstostranovej knihe! Jeho pamäti iste nepomáhal výmysel a ak niekde aj áno, človek to nezbadá, iba sústredene číta. A to nás ešte čakajú dva zväzky.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  2. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  3. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  4. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  5. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  6. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  7. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  8. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  1. Slovensko oslávi víťazstvo nad fašizmom na letisku v Piešťanoch
  2. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  3. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  4. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max
  5. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  6. Ako ročné obdobia menia pachy domácich miláčikov?
  7. Probiotiká nie sú len na trávenie
  8. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  1. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 6 398
  2. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre 5 999
  3. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 4 692
  4. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max 3 258
  5. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 3 097
  6. Do čoho sa oplatí investovať: zateplenie, čerpadlo či okná? 1 735
  7. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice? 1 653
  8. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 1 643
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu