Vzhľadom na prudko klesajúce preferencie svojej strany a pravdepodobne na radu svojich nových amerických poradcov robí maďarský premiér Péter Medgyessy všetko preto, aby odviedol pozornosť od problémov svojej vlády. Podľa prieskumov sa mu to darí, v Maďarsku sa hovorí hlavne o Medgyessyho nápadoch.
Premiér sa však presadil spôsobom, ktorý veľmi kritizoval u svojho predchodcu Viktora Orbána. Po dvoch rokoch objavil kúzlo verejných mítingov a zásadu, že treba povedať niečo veľké a prekvapivé. "Rétorický ohňostroj sa snaží zakryť prázdnotu tam, kde mala byť dlhodobá a premyslená vládna koncepcia," hodnotí jeho úsilie týždenník Magyar Narancs.
Niektoré premiérove nápady boli pravdepodobne "blufom" od začiatku. Napríklad návrh na spoločnú kandidátku parlamentných strán pre voľby do Európskeho parlamentu alebo tento týždeň navrhnutá Maďarská národná lobingová rada, zložená z expremiérov a osobností verejného života, a pôsobiaca voči EÚ.
Iné nápady svoje opodstatnenie majú. Akurát neprinášajú nič nové. Taký je aj premiérov návrh na zmenšenie maďarského parlamentu a na priamu voľbu prezidenta.
Maďarský parlament s 386 poslancami je v pomere k zhruba 10 miliónom obyvateľov najväčším v Európe. Požiadavka jeho zmenšenia sa objavuje neustále a býva aj súčasťou volebných programov. Poslanci, ktorí by mali rozhodnúť o zrušení časti vlastných pracovných miest, ale nikdy nič konkrétne nepodnikli, aby volebné sľuby naplnili. Prekážkou je aj mimoriadne zložitý volebný systém. Ťažko totiž nájsť nový spôsob voľby, o ktorom by si niektorá strana nemyslela, že ju poškodzuje.
Myšlienka zníženia nákladov na parlament je populárna a pripojil sa aj primátor Budapešti Gábor Demszky, ktorý navrhol plošne o polovicu znížiť počet zástupcov rôznych obecných samospráv. Ušetrilo by sa vraj až 50 miliárd forintov (asi 8,3 miliardy Sk).
Ak by strany s návrhom premiéra nesúhlasili, Medgyessy chce o oboch otázkach iniciovať referendum. To by sa podľa neho mohlo konať súčasne s voľbami do európskeho parlamentu.
Podľa ústavných právnikov to však nie je také jednoduché. Spôsob voľby prezidenta napríklad určuje ústava a o ústavných otázkach nemôže rozhodovať referendum. "Záväzné referendum v tejto otázke maďarská ústava vylučuje," tvrdí ústavný právnik György Kolláth, ktorý inak s potrebou menšieho parlamentu a priamej voľby prezidenta súhlasí. Medgyessy však tvrdí, že nechce záväzné, ale akési poradné referendum, ktoré by iba zisťovalo mienku obyvateľstva. "Verejná mienka stojí za mnou," tvrdil Medgyessy nedávno na mítingu v Miškovci.
PETER MORVAY