Brusel 3. marca (TASR) - Severoatlantická aliancia dnes varovala Belehrad, že postoj novej srbskej vlády k haagskemu tribunálu OSN môže ohroziť snahy Srbska a Čiernej Hory (SČH) o vstup do programu NATO Partnerstvo za mier (PFP).
Predstaviteľ aliancie v Bruseli pripomenul Belehradu, že podmienkou pre vstup do programu je "plná, viditeľná a konkrétna" spolupráca s Medzinárodným trestným tribunálom pre bývalú Juhosláviu (ICTY).
Nemenovaný predstaviteľ citovaný agentúrou AP dodal, že všetko menšie by vstup SČH "naozaj veľmi sťažil".
Vojislav Koštunica pred potvrdením jeho menšinového kabinetu povedal, že obmedzí spoluprácu s ICTY výmenou za podporu poslancov Socialistickej strany Srbska (SPS) exprezidenta Slobodana Miloševiča.
Pred úspechom nacionalistov v decembrových voľbách srbského parlamentu predstavitelia NATO hovorili, že SČH by mohli byť do programu PFP pozvané v júni, keď sa v Istanbule uskutoční summit NATO.
Spojené štáty a EÚ podmienili poskytovanie finančnej pomoci Srbsku jeho plnou spoluprácou s ICTY, kde Miloševič od februára 2002 čelí procesu za jeho rolu v konfliktoch v Kosove, Bosne a Chorvátsku.
Americký veľvyslanec pre otázky vojnových zločinov Pierre-Richard Prosper dnes v Sarajeve povedal, že Spojené štáty sú znepokojené Koštunicovým postojom k haagskemu tribunálu.
"Nedávne vyjadrenia prichádzajúce z Belehradu v nás vyvolávajú obavy. Zdá sa, že vláda vykonáva obrat o 180 stupňov," povedal. "V minulosti sme spoluprácu privítali a myslíme si, že musia spolupracovať teraz a v budúcnosti, aby sa táto vec raz a pre vždy vyriešila," dodal Prosper.
Obavy USA odzrkadľuje aj skutočnosť, že vo štvrtok má do Belehradu na rokovania s vládnymi predstaviteľmi pricestovať námestník amerického ministra zahraničných vecí pre politické záležitosti Marc Grossman.