Na jedného pacienta psychiatrovi štatisticky vychádza v priemere 17 minút. Lenže pri väčšine vyšetrení je veľmi dôležitá psychoterapia a na tú treba mať dostatok času. Mnohí psychiatri sú preto nútení pracovať oveľa dlhšie, neraz aj desať-dvanásť hodín namiesto ôsmich.
Podľa hlavného odborníka ministerstva zdravotníctva na psychiatriu Pavla Černáka dnes u nás už nie je problém, aby ľudia s dôverou zašli k psychiatrovi, ale v tom, že títo lekári pracujú pod enormným tlakom. A často musia s pacientmi riešiť celú škálu problémov. „Pacientom pomáhame s ich sociálnymi, právnymi i trestnoprávnymi problémami, od vyriešenia ktorých závisí ich ďalšia liečba a zdravotný stav,“ hovorí.
Počet psychiatrov sa za posledné desaťročie síce zvýšil o 190 - na celkovo 251 - ale množstvo vyšetrení sa zdvojnásobilo. Dobré je, že sa darí zvyšovať kredit psychiatrie, zavádzajú sa nové možnosti liečby, ale sú to len zdanlivo pozitívne fakty, lebo psychiatrické lôžka sú zle rozložené. Kým u nás prevažujú tie v nemocniciach, svet sa už dávno uberá inou cestou. O duševne chorých sa v krajinách s vyspelou psychiatriou začínajú starať najmä v denných sanatóriách alebo ich doma navštevujú sociálne sestry, aby bol pacient v dôverne známom, domácom prostredí.
Podľa našich odborníkov treba síce zachovať akútne psychiatrické lôžka v nemocniciach, ale zároveň sa musia otvárať nové psychiatrické stacionáre a denné ambulancie pre dochádzajúcich pacientov. A tieto zmeny napredujú podľa nich veľmi ťažko.
Ako trpko hovorí zakladajúci člen Ligy pre duševné zdravie Peter Breier, Slovensko dodnes nemá vytvorenú politiku duševného zdravia ani program, ktorý by stanovoval, čo chceme v tejto oblasti dosiahnuť. Mnohé rozvojové krajiny takýto program majú.
(ru)