Čerství oscaroví herci - zľava Tim Robbins, Charlize Theronová, Renée Zellwegerová a Sean Penn. FOTO - REUTERS
Triumf bol dokonalý: Návrat kráľa, posledný diel Pána prsteňov režiséra Petera Jacksona, bol v noci z nedele na pondelok takmer jediným víťazom 76. udeľovania Oscarov. Monumentálny film bol nominovaný v jedenástich kategóriách, vo všetkých bodoval a ako prvý film žánru fantasy v dejinách získal Oscara za najlepší film.
Ako najlepšia herečka skončila podľa očakávania Charlize Theronová za hlavnú postavu vo filme Monster.
Ťažká konkurencia bola v mužskej kategórii, v ktorej zvíťazil hollywoodsky rebel Sean Penn (Tajomná rieka), ktorého podľa niektorých kritikov akadémia pre jeho ostré politické názory už pridlho prehliadala. "Lenže jeho herectvo v tomto filme, ako aj vo filme 21 gramov boli príliš dobré, než, aby si ho tento rok nevšimli." Sean Penn, ktorý na Oscary doteraz nechodil, ďakovnú reč využil na poznámku, že na rozdiel od niektorých iných ľudí všetci herci jasne vedia, že v Iraku nie sú zbrane hromadného ničenia.
Neuveriteľný rok
"Nemôžem tomu vôbec uveriť. Dnešná noc bola viac, než sme mohli očakávať," povedal agentúre Reuters štyridsaťdvaročný Novozélanďan Peter Jackson, vyčerpaný a šťastný po galavečeri v Kodak Theater. Sfilmovanie veľkého románu J. R. R. Tolkiena bolo "to najťažšie, čo som v živote urobil. Skoro ma to zabilo - ale už je to dobré". Dobré - až na topánky, ktoré si musel obuť na prechádzku po červenom koberci: "Pekelne ma bolia nohy."
Triumf ocenila aj premiérka Nového Zélandu, agentúra ČTK cituje jej včerajšie vyhlásenie, "Nielen Pán prsteňov, ale ešte aj film Pán veľrýb nám urobili radosť."
Obrovským šťastím zo svojho Oscara v kategórii najlepšia herečka (Monster) žiarila mladá Juhoafričanka, bývalá modelka Charlize Theronová. "Bol to taký neuveriteľný rok. Nemôžem tomu uveriť!" Charlize Theronová so vzlykmi v hlase poďakovala svojej matke: "Toľko toho obetovala, aby sa mi splnil sen."
S rodičmi pod pazuchou
Mnohé z hviezd do Kodak Theater neprišli so svojimi partnermi, ale s rodičmi. Ako si viacerí všimli, vyzerá to ako tohtoročný trend. Po troch nomináciách mohla konečne Oscara zovrieť v náručí aj Renée Zellwegerová za vedľajšiu rolu vo filme Návrat do Cold Mountain. Dojatá ďakovala najskôr svojmu otcovi, ktorý za ňu "vždy sníval o trošku ďalej než ja".
Aj režisérka Sofia Coppolová sa na všetkých fotografiách z pooscarovej oslavy objavila v náručí svojho otca, veľkého Francisa Forda Coppolu. Získala Oscara za najlepší pôvodný scenár vlastného filmu Stratení v preklade.
Rodinnou záležitosťou je Oscar aj u Robbinsovcov. Tim Robbins získal Oscara ako najlepší vedľajší herec v Tajomnej rieke, takže je už na tom rovnako ako jeho žena Susan Sarandonová. Vo filme Clinta Eastwooda hrá muža, ktorého ako dieťa sexuálne zneužili a neskôr sa aj z neho stane páchateľ. "Choďte a hľadajte pomoc," vyzýval ľudí, ktorí majú podobný osud. "Zastavte diabolský kruh násilia."
Za scénou, medzi novinármi, Tim Robbins, jeden z najhlasnejších odporcov Georgea Busha v Hollywoode, povedal francúzskej agentúre AFP: "Zoči-voči blížiacim sa voľbám mám veľké obavy, či všetko prebehne fér."
Keďže najbližšie americké voľby sa už budú vyhodnocovať len digitálne, "nebude možné už ani dodatočné sčítavanie hlasov ako pri posledných voľbách", povedal Robbins. "Z toho mám strach."
Päť cenzúrnych sekúnd
Komik Billy Crystal, ktorý obradom sprevádzal, pripomenul svoje prvé podobné vystúpenie pred trinástimi rokmi s tým, že vtedy bola situácia v krajine iná: "Prezident sa volal Bush, ekonomike sa darilo zle a práve sme ukončili vojnu v Iraku."
Po minuloročnom dramatickom poklese sledovanosti Oscarov celú šou teraz trošku omladili. Šou dostala dynamickejší a modernejší rytmus. Billy Crystal bavil publikum aj narážkami na odhalené ňadro Janet Jacksonovej v priamom prenose zo Superpohára. Z tohto dôvodu odvysielala televízna stanica ABC ceremoniál oneskorený o päť cenzúrnych sekúnd.
Pri oscarovskej šou však žiadne mravnostné úrady zasahovať nemuseli. Blake Edwards, ktorý získal čestného Oscara za životné dielo, to povedal rovno: "To je také pokrytectvo!" zúril osemdesiatjedenročný režisér majstrovských diel - napríklad, Raňajky u Tiffanyho - o všeobecnom pobúrení z "aféry ňadro".
Absolútnu nadvládu Návratu kráľa ostatní nominanti znášali len ťažko. Po piatom Oscarovi za toto monumentálne dielo si sála uľahčene vydýchla, keď konečne vyhral aj desaťkrát nominovaný Master & Commander, za strih zvuku.
Tím víťazného filmu v kategórii najlepší zahraničný neamerický film, kanadskej snímky Invázia barbarov si neodpustil iróniou: "Sme takí vďační, že Pán prsteňov nemohol nastúpiť v našej kategórii!" (puk)
Oscar 2003
Výber víťazov 76. ročníka odovzdávania cien Americkej filmovej akadémie
Film
Pán prsteňov: Návrat kráľa (režia Peter Jackson)
Réžia
Peter Jackson (Pán prsteňov: Návrat kráľa)
Herec v hlavnej úlohe
Sean Penn (Tajomná rieka)
Herečka v hlavnej úlohe
Charlize Theronová (Monster)
Herec vo vedľajšej úlohe
Tim Robbins (Tajomná rieka)
Herečka vo vedľajšej úlohe
Renée Zellwegerová (Návrat do Cold Mountain)
Neanglicky nahovorený film
Invázia barbarov (Kanada, réžia Denys Arcand)
Animovaný film
Hľadá sa Nemo (réžia Andrew Stanton a Lee Unkrich)
Kamera
Russell Boyd
(Master and Commander: Odvrátená strana sveta)
Pôvodný scenár
Sofia Coppolová ( Stratení v preklade)
Adaptovaný scenár
Fran Walshová, Philippa Boyensová a Peter Jackson
(Pán prsteňov: Návrat kráľa)
Čestný Oscar za celoživotné dielo
Blake Edwards
FILMY V SLOVENSKÝ KINÁCH
Návrat do Cold Mountain (Cold Mountain)
Réžia Anthony Minghella
Premiéra: 4. marca
Monster (Monster)
Réžia Patty Jenkinsová
Premiéra: zatiaľ neuvedená
Tajomná rieka (Mystic River)
Réžia Clint Eastwood
Premiéra: 4. 12. 2003
Pán prsteňov: Návrat kráľa (The Lord of the Rings: The Return of the King)
Réžia Peter Jackson
Premiéra: 15. januára
Stratení v preklade (Lost in Translation)
Réžia Sofia Coppolová
Premiéra: 24. júna
Hľadá sa Nemo (Finding Nemo)
Réžia Andrew Stanton a Lee Unkrich
Premiéra: 13. 11. 2003