Ste asertívny? Viete povedať aj nie, keď sa vám to nehodí, alebo sa radšej na každého tvárite milo? FOTO SME -
Napriek tomu, že o asertivite sa v poslednom čase často hovorí, nie každému je jasné, čo znamená. Jednoducho povedané asertivita je spôsob zdravého presadzovania sa. Autor tejto metódy Američan A. Salter ju definoval ako vedieť niečo jasne tvrdiť, stáť si za svojím slovom.
Jej protipólom je manipulácia. Asertivita sa stavia proti akejkoľvek manipulácii, učí človeka s pokojom a prehľadom manipuláciu odmietnuť.
Asertívne konajúci človek vie presne a jasne povedať, o čo mu ide, ako situáciu vidí, čo si o nej myslí a ako ju prežíva. Má pozitívny postoj k druhým ľuďom a primerané sebavedomie. Vie, koľko jeho požiadaviek je oprávnených a splniteľných a chce veci riešiť. Správa se primerane sebaisto, vie počúvať druhých a pristúpiť na kompromis. Je schopný zmeniť svoj názor pod tlakom argumentov. Pretože považuje ostatných ľudí za "dobrých", nie je mu trápne požiadať ich o láskavosť alebo ju poskytnúť.
Asertívny človek vytvára okolo seba "pohodu". Nič si nenahovára a ak sa mu niečo nepodarí, neobviňuje z toho iných, ani sa nepresviedča, že to bol úspech.
(sr)
Aj asertivite sa dá naučiť
Deti i mladých ľudí by sme mali viesť k tomu, aby:
* mali právo zmeniť svoj názor bez toho, aby sme sa im za to vysmievali,
* vedeli, že majú právo robiť chyby, ale tiež za ne boli zodpovední,
* vedeli, že majú právo povedať: ja neviem, alebo aj nie,
* vedeli, že môžu byť nezávislí od dobrej vôle ostatných - nedá sa totiž zavďačiť všetkým,
* vedeli, že majú právo povedať: ja ti nerozumiem.