Policajný viceprezident Jaroslav Spišiak: Polícia nemohla vyvolať paniku. FOTO - SME ARCHÍV
Čo sa dialo predtým, ako vyšetrovateľ koncom februára 2002 obvinil Vladimíra Fruniho a spol.?
"Finančná polícia mapovala podnikanie nebankových subjektov. Na základe operatívnych poznatkov bolo preukázané, že dlhodobo sa takýmto spôsobom podnikať nedá, lebo výnosy sa nevyplácajú zo ziskov, ale novými vkladmi. Podobné praktiky sme monitorovali aj pri iných nebankových subjektoch v minulosti. Polícia bola odkázaná na vyjadrenia štátnych orgánov a Národnej banky Slovenska, či je tento spôsob podnikania nezákonný, alebo len nemorálny. Kým tieto otázky neboli jednoznačne zodpovedané a kým sa neprihlásili poškodení, nebolo možné začať trestné stíhanie."
Ktorý bol ten rozhodujúci moment, že sa 4. februára 2002 začalo trestné stíhanie?
"Až keď sa na základe operatívnych informácií zistilo, že sa majitelia usilujú predať spoločnosti Horizont a BMG skrytému investorovi, nastalo podozrenie, že sa chcú zbaviť zodpovednosti. Mali pripravené dve verzie: Prvá, že sa spoločnosť odpredá a formou inventúry sa zastaví jej činnosť. To vyvolá paniku, občania si hromadne začnú vyberať vklady a vlastne svojou nedočkavosťou zavinia pád BMG. Druhá možnosť počítala s tým, že zakročí polícia a bude to ona, kto vyvolá paniku."
Nebolo možné vstúpiť do spoločností, nazrieť im do účtovníctva, bankových účtov v rokoch 1999 až 2001, a to aj s tým rizikom, že polícia vyvolá paniku?
"Problém bol v tom, že vyšetrovatelia ani prokuratúra nevideli právne argumenty na začatie trestného stíhania. Ak by sa polícii nepodarilo preukázať, že to podnikanie bolo podvodného charakteru, v takomto prípade by to bola naozaj ona, ktorá by zavinila krach firmy. V demokratickej spoločnosti je takéto niečo neprípustné."
Ak sa na vyšetrovanie pozriete zo spätného pohľadu, urobila polícia chyby?
"Myslím si, že nie."
IVAN ŠTULAJTER