Vysoký dôstojník Policajného zboru, ktorý chcel zostať v anonymite, je presvedčený, že polícia voči nebankovým subjektom nezvolila vhodný postup. Napríklad pri zdokumentovaní trestného konania predstaviteľov Horizontu a B.M.G mali prípady skôr dostať na stôl vyšetrovatelia. "Finančná polícia nenasadila potrebné kapacity na zdokumentovanie podvodného podnikania týchto spoločností. Podnety pritom dávala rovnako Národná banka Slovenska, ako aj vtedajšia ministerka financií Brigita Schmögnerová. Sporný bol aj postup Krajského úradu vyšetrovania a Krajskej prokuratúry v Košiciach, ktorí dlho odmietali uznať, že podnikanie Horizontu a B.M.G vykazuje znaky spáchania trestného činu," hovorí zdroj denníka SME.
Podľa materiálu, ktorý prerokovala vláda začiatkom marca 2002, Úrad finančnej polície inicioval v júni 2001 rokovanie o dokumentovaní podozrení z trestnej činnosti v prípade B.M.G Investu na Krajskej prokuratúre v Košiciach. Zúčastnili sa na ňom aj zástupcovia Krajského úradu vyšetrovania v Košiciach. Výsledkom tohto stretnutia bol záver, že spis nie je dostatočný na začatie trestného stíhania a vznesenie obvinenia.
"Krajskej prokuratúre v štádiu preverovania podľa vtedy účinného Trestného poriadku nevyplývali zo zákona osobitné úlohy či povinnosti, pretože nebola osobitným adresátom ani jedného oznámenia o trestnom čine, ktorý by súvisel s činnosťou označených nebankových subjektov. Navonok neboli prejavené žiadne konkrétne znaky svedčiace o spáchaní konkrétneho trestného činu," hovorí súčasný hovorca Krajskej prokuratúry v Košiciach Milan Filičko.
Keď po šiestich mesiacoch operatívneho preverovania v januári 2001 finančná polícia doručila na košický Krajský úrad vyšetrovania návrh na začatie trestného stíhania a vznesenie obvinenia voči Vladimírovi Frunimu a štyrom ďalším osobám, vyšetrovateľ aj prokurátor sa zhodli, že dôkazy nestačia na vznesenie obvinenia. "Otázka sa spája s rozhodovacou činnosťou orgánov trestného konania a nevidím priestor na hodnotenie priebežných zistení inak než ako nepostačujúce na procesné rozhodnutie," vysvetľuje dnes Filičko. Na základe čoho o zopár týždňov neskôr, 28. februára 2002 - teda po začiatku kolapsu nebankových subjektov - vyšetrovateľ vzniesol Frunimu a spol. obvinenie? "4. februára 2002 už boli konkrétne oznámenia občanov o konkrétnych skutočnostiach nasvedčujúcich, že bol spáchaný konkrétny trestný čin," uzavrel Filičko. (iš)