BRATISLAVA - Štátna Tlačová agentúra Slovenskej republiky skončila aj minulý rok so stratou. Napriek tomu, že štát ju dodatočne dotoval sumou 50,6 milióna korún, jej strata bola 16,5 milióna. Náklady na činnosť agentúry dosiahli 133,5 milióna, zarobila necelých 66,5 milióna.
Hodnotenie činnosti agentúry si poslanci mediálneho výboru minulý týždeň vypočuli od jej generálneho riaditeľa Petra Nedavašku. Správa nehovorí, koľko percent zo zisku tvoria tržby z predaja servisu iným štátnym inštitúciám a koľko dostala agentúra za prenájom štátneho majetku, ktorý má v správe. Spomína len, že plán tržieb z prenájmov TASR prekročila o 435-tisíc korún.
Poslanci sa Nedavašku nepýtali, ako chce stratu riešiť ani prečo prijal pozvanie spoločnosti Orange na výlet do Dubaja. V oblasti multimediálnych správ (MMS) TASR podľa Nedavašku pokračuje v spolupráci s oboma mobilnými operátormi. Spolupráca však podľa neho nespĺňa očakávania. "Pozitívny obrat prinesie pravdepodobne až nová generácia mobilných operátorov."
Nedavaška sa pochválil aj s výsledkami kontroly NKÚ z roku 2003. "Kontrola nevykázala nijaké vážne nedostatky v hospodárení." V skutočnosti však kontrola poukázala na viacero nedostatkov - napríklad na porušovanie zákona o rozpočtových pravidlách, podľa ktorého, ak štátna inštitúcia podniká so stratou, musí s podnikaním prestať. TASR vykazuje z podnikateľskej činnosti z predchádzajúcich rokov podľa NKÚ stratu 35,7 milióna korún.
NKÚ upozornil aj na porušenie zákona o správe majetku štátu a účtovníctve, keďže agentúra nemá doklady o údajnej fyzickej likvidácii softvéru asi za 21 miliónov a strojov, prístrojov a zariadení asi za 27,7 milióna.
Neštandardného postavenia TASR sa dotkla správa o ľudských právach za minulý rok, ktorú v stredu zverejnilo Ministerstvo zahraničných vecí USA. Pripomína marcové rozhodnutie Protimonopolného úradu, ktorý dal za pravdu súkromnej agentúre SITA pri jej sťažnosti, že TASR nefunguje konkurenčným spôsobom.
Európske normy požadujú, aby tlačová agentúra nebola závislá od štátnej moci, a teda aj od štátnych zdrojov. MIRKA KERNOVÁ
Nový zákon - servis TASR bude len pre štát
Nový zákon o TASR má pripraviť ministerstvo kultúry do júna. "Podľa analýz ... sa ako najprijateľnejšia javí štátna agentúra zriadená zákonom, s presne definovanými úlohami a spôsobom hospodárenia," hovorí generálna riaditeľka sekcie médií a audiovízie Zuzana Mistríková.
Agentúra by poskytovala tlačový servis len štátnym inštitúciám, ale tie by zaň neplatili ako dnes. Servis by nemala sama predávať, čiže vstupovať s ním do konkurenčného prostredia.
Mistríková hovorí, že sa hľadá forma, ako upravený servis TASR zadarmo sprístupniť aj občanom. Dôležitým princípom by podľa nej malo byť aj permanentné hodnotenie činnosti agentúry, okrem iného cez kontrolné orgány. Dnes ich TASR nemá, kým napríklad SRo, ktorý tiež berie dotácie od štátu, kontroluje rozhlasová rada a podľa nového zákona aj dozorná komisia. (hr)