Slovenský spotrebiteľ má byť po vstupe do únie oveľa lepšie chránený ako doteraz. Na výrobky, ktoré kupuje, má byť dvojročná záručná lehota, má získať právo odstúpiť od zmluvy, ak nedostal všetky informácie alebo naňho predajca vyvíjal nátlak, i možnosť vymeniť tovar, aj keď ho už použil. Nie je však isté, či sa tak stane hneď od 1. mája, pretože prezident Rudolf Schuster nepodpísal novelu Občianskeho zákonníka, ktorá zmeny obsahovala.
"Nepoznám ani jeden štát, ktorý by bol proti tomu. Legislatíva musí byť jednotná, nemôžete si vyberať," hovorí Ľuboslava Oravcová z odboru ochrany spotrebiteľa na ministerstve hospodárstva. Zmyslom kapitoly Ochrana spotrebiteľa bolo zosúladiť všetky legislatívne úpravy tak, aby spotrebiteľ nepocítil rozdiel, či nakupuje v Nemecku, alebo doma. Zvýšilo by to i dôveru zahraničných spotrebiteľov pri nákupe slovenských výrobkov.
Novela predĺžila záručnú lehotu z pol roka na dva roky, pri použitých veciach zo šiestich mesiacov na dvanásť. Núti dodávateľa poskytnúť pred písomným uzavretím zmluvy všetky stanovené informácie o tovare, ak o to spotrebiteľ požiada. V prípade chýb tovaru okrem nároku na jej bezplatné odstránenie, prináša i právo na výmenu veci.
Zodpovednosť za bezpečnosť výrobkov prechádza plne na výrobcu alebo dovozcu tovaru. Od januára 2000 už neplatí predtrhová kontrola a povoľovací systém - výrobky sa kontrolujú náhodne priamo na trhu.
Po vstupe na jednotný trh únie by mal spotrebiteľa ochrániť systém RAPEX. Medzi členskými krajinami únie zabezpečuje rýchlu výmenu informácií o nebezpečných nepotravinárskych výrobkoch.
Vyvíja tlak na výrobcu, aby okamžite trhovému dozoru oznámil, že jeho výrobok je pre spotrebiteľa nebezpečný. "Ak to zistí až orgán dozoru, môže to oznámiť Európskej komisii a tá môže výrobok stiahnuť z trhu. Mohlo by to mať ďalekosiahle následky pre zodpovedný subjekt, pretože pod pojmom vnútorný trh máme na mysli celý jednotný trh únie," hovorí Naďa Machútová, riaditeľka Slovenskej obchodnej inšpekcie, ktorá bude výkonným orgánom pre nepotravinové výrobky.
Najrizikovejšie sú podľa Machútovej tzv. elektrovýrobky "no name", teda bez označenia výrobcu. "Sú najmä na trhoch. Vždy ide o lacnejšie výrobky, prípadne ponúkané za znížené ceny pod heslom akcia," hovorí. Tvoria vraj aspoň polovicu z rizikových výrobkov.
Ochrana spotrebiteľa
Prínosy
* vyššia ochrana zdravia a bezpečnosti spotrebiteľov najmä zavedením tzv. rýchlej výmeny informácií o nebezpečných výrobkoch v rámci systému RAPEX,
* označovanie výrobkov v obchodoch aj jednotkovou cenou za kg alebo liter,
* rozšírenie elektronického obchodu v rámci celej únie,
* zavedením spoločnej meny sa zjednoduší cezhraničný nákup.
Riziká
* zrušením predtrhovej kontroly sa na vnútorný trh môžu dostať výrobky, ktoré nebudú zodpovedať príslušným normám,
* potreba prísnejšej a efektívnejšej trhovej kontroly.
(Podľa: Slovensko na ceste do EÚ, Kapitoly a súvislosti, J. Figeľ a M. Adamiš)
Čo sa zmení
* záručná lehota sa predĺži na dva roky,
* právo odstúpiť od zmluvy (podomový alebo zásielkový predaj),
* výrobcovia sú prvýkrát povinní informovať úrady o nebezpečnom výrobku a stiahnuť ho z trhu,
* nebezpečný výrobok môže v prípade nutnosti zakázať aj samotná Európska komisia,
* vznik Európskeho spotrebiteľského centra (ECC), ktoré bude spotrebiteľom poskytovať poradenstvo,
* pripravuje sa smernica o nekalých obchodných praktikách, ktorá by nás mala chrániť pri letákových či pyramídových hrách.