Tribunál, niečo ako rómsky súd, patrí k dlhoročnej tradícii Rómov. Tvorí ho jedenásť slovenských vajdov z južného Slovenska, ktorých si pozývajú riešiť spory po celej krajine. Súdia aj tých Rómov, ktorí si už odpykali trest vymeraný štátnym súdom. Lakatoš je predsedom.
"Je ťažké určiť výšku trestu za rabovačky, kým nepoznám dôvody, ktoré k tomu Rómov viedli. Za krádež by mali zaplatiť aspoň toľko, akú škodu obchodu spôsobili. Treba však najprv zistiť, či neboli nahuckaní," povedal a pripustil, že za rabovaním stoja úžerníci.
Rómsky tribunál rozhoduje o rovnakých prehreškoch ako občiansky súd. Rieši bitky, manželské spory či krádeže. Podnet však musí prísť od Rómov. Navrhovateľ zabezpečí pre vajdov aj priestory, zvyčajne krčmu alebo kultúrny dom. Ten, kto sa chce súdiť, platí aj náklady vajdov na cestu a občerstvenie. Peniaze sa mu vrátia, ak spor vyhrá a ak sa druhá strana vôbec dostaví.
Vinník dostáva od rómskeho tribunálu zväčša finančný trest, ktorý sa prispôsobuje jeho sociálnej situácii. Môže dostať aj morálny trest, ako je vylúčenie zo spoločenstva. Do väzenia vinníka nikdy nepošlú. "Ak by sa muž, ktorý zastrelí manželku, dostal za mreže, ublížili by sme najmä jeho deťom, ktoré by dali do ústavu. Rozhodujeme tak, aby sme uchránili rodinné hodnoty. Rómovia preto rešpektujú náš súd," vysvetľuje vajda.
Predseda občianskeho združenia Nitra Kerom Michal Stojka hovorí, že rómske súdy platia najmä pre olaských Rómov, no za rabovačkami zrejme stoja Rumungri, ktorí tradičné zákony nerešpektujú.
Autor: bej, tom