Ikar, Bratislava 2004
Po štyroch mimoriadne úspešných knihách tamtamov prichádza Filan s poslednou časťou svojich cestovateľských zápiskov. Aj tu sú preňho zaujímavé nielen krajiny, v ktorých sa ocitol, ale najmä ľudia a ich osudy. Neopakovateľným spôsobom charakterizuje postavy, s každou prežije svojský, hoci kratučký príbeh dotvárajúci obraz navštívenej krajiny. Poďte s ním na návštevu do Egypta a zažijete šišaté sny, na Havaji vás očarí veľrybárska dedina, v Indii sa zoznámite so šušľavou kobrou a zaklínačom hadov, ktorý by sa lepšie uživil ako preklínač, na ostrove Hvar spoznáte maliara Nikšu Barišiča...
Iosephus Flavius: Válka židovská I, II
Academia, Praha 2004, preložili Jaroslav Havelka a Jaroslav Šonka
Autorom spisu je židovský historik, ktorý sa ako veliteľ Galileje stal priamym účastníkom opisovaných udalostí. Prvý zväzok, nazvaný Válečná předehra, opisuje udalosti, ktoré predchádzali židovskému povstaniu proti Rimanom. Druhý diel, Zkáza Jeruzalema, opisuje obliehanie a dobytie Jeruzalema v roku 70 nášho letopočtu. Dej vrcholí definitívnou porážkou povstania v roku 73 nášho letopočtu.
Jacques Prévert: Slnko noci
Slovenský spisovateľ, Bratislava 2004, preložil Vladimír Reisel
Knižka prináša najpôsobivejšie básne zo zbierky Slnko noci, ktorá vyšla v roku 1980, tri roky po Prévertovej smrti. Do nej editor Arnaud Lester zaradil dovtedy väčšinou knižne nepublikované básne, ktoré v rokoch 1936 až 1977 vychádzali iba časopisecky alebo v nízkonákladových publikáciách, pričom mnohé texty sa zachovali len v rukopisoch.
Luciano DeCrescenzo: Příběhy řecké filosofie. Sokrates a ti druzí
Dokořán, Praha 2004, preložila Iva Papírníková
Už ste niekedy držali v ruke knihu, podľa ktorej sa môžete pripraviť na skúšku na vysokej škole a ktorá je zároveň rovnako zábavná a možno i zábavnejšia než najlepšie humoristické romány? Pravdepodobne nie, teraz však máte konečne príležitosť. Publikácia prehľadne zhrňuje vývoj gréckej filozofie v jej vrcholnom období, prehľad jednotlivých škôl a mysliteľov je však zastrešený opisovaním ich pestrých životných príbehov a znamenite vypointovanými charakteristikami doby a ľudí.
Arnold Schoenberg: Štrukturálne funkcie harmónie
Hudobné centrum, Bratislava 2003, preložil Peter Zagar
Odbornú knihu jedného z najvýznamnejších hudobných skladateľov 20. storočia (1874 - 1951) možno študovať nielen ako praktickú pomôcku pri zvládaní harmonických postupov a pri analýze, ale aj ako dokument o evolúcii jeho filozofie hudby. Autor tu prezentuje harmonické princípy a rozpracúva ich do podoby jednotného systému takzvanej monotonality, ktorý aplikuje na rozbor rôznych druhov hudobných foriem, ktoré sa v dejinách hudby vyskytovali od osemnásteho až do dvadsiateho storočia.
(ba, her)