VILNIUS, MOSKVA - Ruské tajné služby majú za sebou zlé dni. Litva včera vyhostila troch ruských diplomatov. V Moskve stále doznieva aj rozhorčenie nad zadržaním iných troch ruských agentov v Katare, ktorí boli obvinení z atentátu na bývalého čečenského prezidenta Zelimchana Jandarbijeva.
Dôvodom zatknutia členov ruských tajných služieb v Litve je podľa agentúry AFP špionáž, kauza však údajne nemá súvislosť s korupčnou aférou prezidenta Rolandasa Paksasa. "Nemôžeme dovoliť zamestnancom veľvyslanectva, aby nezákonne ovplyvňovali privatizáciu litovských spoločností alebo sa v parlamente pokúšali získavať tajné informácie," povedal hovorca litovského ministerstva zahraničia Antanas Valionis.
Litovský prezident Paksas čelí ústavnej obžalobe, ktorá ho viní z kontaktov s ruským organizovaným zločinom a rozviedkou. Aféra oživila obavy, že ruskí gangstri môžu Litvu používať ako odrazisko na svoje aktivity v rozšírenej Európskej únii.
Troch ruských agentov v katarskej metropole Dauhá zatkli po zavraždení Zelimchana Jandarbijeva, ktorý zomrel 13. februára, keď bomba vyhodila jeho automobil do povetria. Jedného z agentov neskôr prepustili, dvaja ďalší sú vo väzení. Moskva Kataru hrozí zhoršením vzťahov, ak zadržaných Rusov okamžite neprepustí a neumožní im odcestovať do vlasti.
"Katar ponesie zodpovednosť za budúcnosť našich vzájomných vzťahov," povedal námestník ministra zahraničia Alexander Saltanov.
Jandarbijev žil v Katare od roku 2000 a Moskva sa dlho usilovala o jeho vydanie. Obviňovala ho z terorizmu a z napojenia na sieť al-Káida. Moskva prišla s obvinením, že Jandarbijevova vražda mohla byť súčasťou vybavovania účtov medzi čečenskými bojovníkmi.
Ruská tlač nazvala zatknutie agentov "obrovským krachom" ruských tajných služieb. Je to "najzávažnejší neúspech ruských zvláštnych služieb v posledných rokoch, a to i v prípade, že do toho ruskí agenti nie sú namočení," napísal liberálny denník Kommersant. "K škandálu na takejto úrovni dokonca nikdy nedošlo ani v čase Sovietského zväzu, keď bola tajná služba KGB aktívna na celom svete," tvrdí denník.
( zo, čtk)