"Konečnú diagnózu však môžeme stanoviť po vyšetrení mozgu po úmrtí pacienta. Toto ochorenie je zriedkavé, ale je známe. Jeho výskyt je jeden až dva prípady na milión obyvateľov ročne. Na Slovensku sa ich počas tohto obdobia vyskytne päť až desať.
"V Prešove sme mali s touto diagnózou jedného pacienta asi pred dvadsiatimi piatimi rokmi."
Podľa primárových slov pri bežnom kontakte táto choroba nie je nákazlivá. "Ochorenie nie je prenosné z človeka na človeka. Infekčné sú mozog, mozgovomiechový mok, miecha a oko. Preto nie je potrebná ani karanténa. Z hľadiska bežnej hygieny je zabezpečený vyšší štandard." Je to neliečiteľné neurologické ochorenie, pri ktorom molekuly chorej priónovej bielkoviny menia štruktúru zdravých bielkovín a ich vplyvom odumierajú nervové bunky.
"Neviem, ako sa mohol nakaziť náš pacient," dodal primár. Ochorenie najčastejšie postihuje vekové skupiny medzi 55. - 65. rokom života.
"O pacientke v prešovskej nemocnici vieme len neoficiálne," hovorí riaditeľka Regionálneho úradu verejného zdravotníctva v Prešove Magdaléna Čačová. Ak sa ochorenie potvrdí, epidemiológovia majú metodiku, ktorú sme však v teréne ešte nepoužili. Treba ísť do ohniska nákazy, teda do rodiny, a tam sa hľadajú možné zdroje."
Creutzfeldtova-Jakobsova choroba je priónovým ochorením mozgu a podobné zmeny mozgu sa vyskytujú aj pri klusavke oviec a pri BSE hovädzieho dobytka ako choroba šialených kráv. Prešovský región nie je podľa Meľucha typický výskytom tohto ochorenia, skôr Orava a južné Slovensko.