Broskyňa Balkonella. FOTO - AUTOR
Ovocné stromčeky v nádobách majú svoje prednosti, ale aj nevýhody. Pestujeme ich na chránených slnečných stanovištiach a rešpektujeme nároky na požadovanú starostlivosť približne v takom rozsahu, akú vyžadujú iné okrasné rastliny. Ide predovšetkým o pravidelné zalievanie, dostatočnú výživu a preventívne opatrenia proti chorobám i škodcom. Dĺžka života týchto drevín obyčajne nepresahuje desať rokov.
Stromčeky v nádobách môžeme pohodlne premiestňovať a podľa potreby preskupovať. Keďže sú veľmi citlivé na mráz počas kvitnutia, chránime ich prenesením na bezmrazové miesto (verandy). Na výsadbu sú vhodné ovocné druhy naštepené na veľmi slabo rastúce podpníky, ktoré sa vyznačujú zakrpateným, stĺpovitým alebo spurtypovým charakterom rastu. Prvá úroda sa zberá už od druhého roku, čo je štyri roky po výsadbe. Úrody sa pohybujú od 3 do 5 kilogramov na stromček.
Počas vegetácie robíme prebierku plodov (na jeden plod treba 15 listov), skracujeme a tvarujeme letorasty, pravidelne zavlažujeme raz za deň (v zimnom období minimálne). Prihnojujeme ich viaczložkovými hnojivami (Vegaflor, Kristalon) aspoň raz do týždňa, a to od vyrašenia až do augusta. Hnojiť však môžeme dlhodobo pôsobiacim hnojivom Substral osmocote plus na jar, ktoré zásobuje rastlinu počas celej vegetácie.
Stromčeky pestujeme v nádobách s priemerom asi 30 centimetrov, ktoré naplníme kvalitným substrátom. Pre jablone je najvhodnejší záhradnícky substrát B. Rastliny presádzame raz za tri roky - na jar do nádoby s priemerom o tri centimetre väčším. Pred príchodom prvých mrazov rastliny prenesieme do bezmrazových miestností.
U nás sa pestujú najčastejšie črepníkové jablone Balerina, napríklad odroda Polka, Jonagored a iné, ako aj broskyne Balkonella.
RNDr. JÁN PAVLOVKIN