Radí právnik Manželov otec zomrel v roku 2002 ako takmer 92-ročný. Po jeho smrti nám manželov najmladší brat, ktorý s otcom žil, oznámil, že otec napísal závet, v ktorom odkázal všetko jemu ako univerzálnemu dedičovi. Závet by sme radi videli, pretože otec bol už niekoľko rokov v takom stave, že keď ho išiel manžel navštíviť, chvíľami ho vôbec nepoznal. Pri plnom vedomí by nikdy neurobil, aby vydedil dvoch starších synov. Manžel čakal na dedičské konanie, aby overil, kto je v závete podpísaný. Pozvánka mu však prišla len deň predtým, ako sa pojednávanie v inom meste začalo, takže sa tam nemohol dostaviť. Chcela by som vedieť, ako by sa manžel ešte mohol pozrieť do závetu a overiť si, či je platný. V. E., stredné Slovensko
Vo vašom prípade ide predovšetkým o posúdenie toho, či došlo k platnému zriadeniu závetu alebo nie. Základné náležitosti závetnej listiny ako jednostranného právneho úkonu poručiteľa, ktorým rieši svoje majetkové pomery pre prípad svojej smrti, upravuje zákon č. 40/1964 Zb. Občiansky zákonník, v znení neskorších predpisov.
Pre platné zriadenie závetu stanovuje paragraf 476 Občianskeho zákonníka viacero podmienok. Poručiteľ môže závet napísať vlastnou rukou, alebo ho zriadiť v inej písomnej forme za účasti svedkov, alebo vo forme notárskej zápisnice. V každom závete pritom musí byť uvedený deň, mesiac a rok, kedy bol podpísaný, inak je neplatný. Tiež je neplatný spoločný závet viacerých poručiteľov, napríklad manželov. Z uvedeného vyplývajú základné náležitosti pre platnosť závetnej listiny, a to predovšetkým písomná forma a deň, mesiac a rok, kedy bol závet podpísaný. Občiansky zákonník stanovuje ďalšie formálne náležitosti pre platný závet v závislosti od toho, či ide o závet vlastnoručný (tzv. holografný), alebo nenapísaný vlastnou rukou poručiteľa (tzv. alografný), resp. o závet osôb, ktoré nemôžu čítať alebo písať, nevidomých a nepočujúcich osôb. Treba zohľadniť aj to, že v prípade závetu musí ísť o výslovný prejav vôle poručiteľa, ktorý nevzbudzuje pochybnosti o tom, čo ním chcel poručiteľ prejaviť. Tým sa dostávame k všeobecným náležitostiam právnych úkonov upravených v paragrafe 34 a nasl. Občianskeho zákonníka. Podľa paragrafu 37 Občianskeho zákonníka sa právny úkon musí urobiť slobodne a vážne, určite a zrozumiteľne, inak je neplatný.
Zároveň je podľa paragrafu 38 ods. 2 Občianskeho zákonníka neplatný právny úkon osoby konajúcej v duševnej poruche, ktorá ju robí na tento právny úkon neschopnou. Môže ísť aj o duševnú poruchu dočasného, resp. prechodného charakteru.
Ďalšou dôležitou skutočnosťou vo vašom prípade - za predpokladu, že závet bude platný - je obmedzenie voľnosti pri zriadení závetu právom neopomenuteľných dedičov, za ktorých sa považujú potomkovia poručiteľa. Táto ochrana neopomenuteľných dedičov podľa ustanovenia paragrafu 479 Občianskeho zákonníka spočíva v tom, že maloletým potomkom sa musí dostať aspoň toľko, koľko robí ich dedičský podiel zo zákona, a plnoletým aspoň toľko, koľko predstavuje jedna polovica ich dedičského podielu zo zákona. Ak by tomu závet odporoval, bol by v tejto časti neplatný, ak za života poručiteľa nedošlo k vydedeniu potomkov.
Podľa paragrafu 483 Občianskeho zákonníka, ak nedôjde k vysporiadaniu dedičstva dohodou (a to aj v prípade prejednania dedičstva povereným notárom ako súdnym komisárom a vydaním osvedčenia o dedičstve), súd potvrdí nadobudnutie dedičstva tým dedičom, ktorých vlastnícke právo bolo preukázané, a to podľa ich jednotlivých dedičských podielov.
Ak teda máte dôvodné podozrenie týkajúce sa závetu a jeho platnosti a od tejto skutočnosti sa odvíjajúcej veľkosti dedičských podielov, nielen ako účastníci konania o dedičstve ste oprávnení domáhať sa vyslovenia jeho neplatnosti, a to celkom alebo sčasti. Posúdenie však bude závisieť od skutkových okolností, za ktorých došlo k zriadeniu závetu, ako aj od dodržania všetkých náležitostí, ktoré sa pre platnosť závetu vyžadujú.