Podstatní ľudia zo Želarov - zľava režisér Ondřej Trojan, herečka Aňa Geislerová a scenárista Petr Jarchovský.
"Najradšej by sme stretli Oscara," odpovedal režisér Ondřej Trojan na otázku, s ktorou hollywoodskou hviezdou by sa v Los Angeles najradšej stretol. Ondřej Trojan už išiel po červenom koberci pred tromi rokmi ako producent Hřebejkovho filmu Musíme si pomáhať. "K tej pompéznosti pri odovzdávaní Oscarov som pristupoval s nadhľadom až dešpektom," hovorí. "Trochu som sa tomu vysmieval, čo je prirodzený obranný reflex neznámeho človeka v tlačenici veľmi známych tvárí. Ale keď sa už dostanete cez červený koberec dovnútra, atmosféra vás pohltí."
Trojan už viackrát opakoval historku s kameramanom, ktorý tesne pred vyhlásením kategórie neanglicky nahovorený film pribehol k českej výprave a cez namierenú kameru na nich spiklenecky požmurkával. "Užili sme si asi tak päť sekúnd slávy. Takmer sme podľahli ilúzii, že si tú sošku odvezieme. Avšak červené svetielko na kamere nakoniec nezasvietilo. Ktovie, možno sa rozsvieti teraz."
Na otázku, či pri nakrúcaní Želarov už poznal recept na amerických akademikov, Trojan zdvíha obočie a rezolútne vyhlasuje: "Pri Želaroch neboli žiadne kalkulácie. Svěrák starší ešte aj po premiére radil, že ak má byť film v Amerike úspešný, musí byť o polhodinu kratší. No vidíte a my sme ho nepočúvli, hoci on už má s Oscarom svoje skúsenosti."
Želary a jeho súperi v kategórii o najlepší neanglicky nahovorený film
Želary - V krutom príbehu nežnej lásky hrajú v hlavných úlohách Aňa Geislerová a maďarská celebrita György Cserhalmi. Príbeh vychádza z autobiograficky ladenej novely spisovateľky Květy Legátovej, ktorá zaujala scenáristu Petra Jarchovského (Pelíšky, Musíme si pomáhať, Pupendo) originalitou autenticky zažitého príbehu. Film má jedenásť z dvanástich možných nominácií na Českého leva, ktorý sa bude odovzdávať 6. marca. Filmoví kritici na Febiofeste však dali prednosť Morávkovmu filmovému debutu Nuda v Brne. Slovensko má vo filme zastúpenie prostredníctvom produkčnej spoločnosti Alef Film & Media Group.
Invázia barbarov - film kanadského režiséra Denysa Arcanda z frankofónnej oblasti Quebecu väčšina odborníkov považuje za favorita. Tragikomédia o priateľoch, ktorí sa stretnú pri smrteľnej posteli jedného z nich, získala obdiv kritikov najmä za scenár - tiež je nominovaný na Oscara. Film získal dve ceny na filmových festivaloch v Cannes, Toronte a nedávno získal Cézara za najlepší francúzsky film.
The Twilight Samurai (Súmrak samuraja) - režisér Jodži Jamada sa zaoberá námetom, ktorý je blízky staršiemu obecenstvu - nákladmi za pohreb. Snímka z Japonska 19. storočia rozpráva príbeh ovdoveného samuraja, ktorý uvažuje, či má predať svoj meč, aby mohol zaplatiť za manželkin pohreb.
Ondskan (Zlo) - dráma Mikaela Hafströma by mohla vyhrať Oscara pre Švédsko prvý raz za vyše dvadsať rokov od víťazstva Ingmara Bergmana s filmom Fanny a Alexander. Snímka má so svojím slávnym predchodcom spoločné prinajmenšom jedno - hrá v ňom Bergmanov syn Mats.
De Tweeling (Dvojčatá) - snímka holandského režiséra Bena Sombogaarta zobrazuje príbeh sestier-dvojčiat, ktoré boli po smrti rodičov v roku 1925 odlúčené a prežili úplne odlišné životy.
* * *
Tip oscarového českého režiséra Jiřího Menzela: "Chýba mi tu európsky hit z Nemecka Good bye, Lenin! a ruský Návrat. Invázia barbarov je favoritom, ale v New York Post vraj písali, že je gýčovitý, vyumelkovaný a nechutne antiamerický. A to nie je dobrý signál. Kto teda vyhrá? No predsa my - teda Želary !"