sadzobník pohybuje napríklad v rozpätí od päť percent za sumu do milióna korún, cez štyri percentá z vyše milióna až po tri percentá z platby nad dva milióny.
Dobrý prehľad o presunoch majiteľov a podnájomníkov bytov, o ich uvoľňovaní či o výmene majú aj správcovské spoločnosti, ktoré sa starajú o služby spojené s bývaním. Tieto by sa raz v budúcnosti, najmä po liberalizácii trhu s bytmi, mohli stať realitným kanceláriám i konkurenciou. Z predaja bytov by sa totiž dali získať prostriedky na preklenutie miliónových dlhov, ktoré správcom zväčša vznikajú z neplatičov. Zastrešením výmien bytov by zase správcovia mohli pomáhať ľuďom, ktorí sa ocitli v situácii, že nedokážu zaplatiť doteraz obývané priestory.
Ako uviedol v súvislosti s touto otázkou napríklad Dušan Chudík, prevádzkový riaditeľ Prvej ružinovskej spoločnosti, ktorá spravuje byty v Bratislave-Ružinove, „nápad s predajom bytov sme ešte tak ďaleko nedoviedli, aby sme už rozmýšľali, ako by sa dali týmto spôsobom vykryť vysoké dlhy neplatičov. Zatiaľ sme za vyše rok činnosti urobili hlavne poriadok v evidencii užívateľov bytov a správcovskom servise. Do budúcnosti chceme vybudovať napríklad aj evidenciu záujemcov o výmeny bytov“. Prvá ružinovská spoločnosť má v správe 8500 bytových a nebytových priestorov a eviduje 1500 neplatičov dlhujúcich 11,8 milióna korún. Pri zhruba 50 dlžníkoch suma dosahuje až 30-tisíc korún. Nečudo, že spoločnosť vedie vyše 20 exekučných konaní, dve už má za sebou, šesť sa pripravuje a okrem toho vydala 74 platobných príkazov a takmer dvesto návrhov na ne. Neplatičstvo má stúpajúci trend.
(ru)