PEKING - Druhé kolo šesťstranných rokovaní o severokórejskom jadrovom programe v Pekingu sa včera skončilo bez výraznejšieho pokroku. Severná Kórea síce naznačila, že by mohla zastaviť svoj zbrojný jadrový program, trvá však na pokračovaní mierového jadrového programu. Aj odstúpenie od vojenského ako doteraz vždy podmienila tým, aby Spojené štáty upustili "od nepriateľskej politiky proti KĽDR". Inak povedané, že sa Washington zaviaže, že proti Severnej Kórei v žiadnom prípade nezasiahne vojensky.
Spojené štáty však trvajú na opačnom poradí: podľa nich musí komunistický režim najprv skoncovať so snahou získať jadrové zbrane a až potom možno rokovať o ďalších krokoch vrátane ekonomickej spolupráce.
Washington zároveň požaduje zastavenie akéhokoľvek jadrového programu. Podozrieva totiž Pchjongjang, že okrem priznaného vojenského programu v jadrovom komplexe v Jongbjonu produkuje plutónium vhodné na výrobu atómových bômb aj na iných miestach a že by v produkcii plutónia pokračovala aj pod rúškom mierového programu.
Severná Kórea vo svojom včerajšom vyhlásení za dôvod neúspechu rokovaní označila "nekompromisný postoj" Spojených štátov.
Severokórejské vyhlásenie utlmilo dočasný optimizmus, ktorý vyvolali informácie ruského zástupcu Alexandera Losiukova, že by bol komunistický režim ochotný zmraziť jadrový program po ponuke Južnej Kórey, Ruska a Číny na poskytnutie energetickej pomoci.
Pchjongjang tvrdí, že potrebuje jadrový program aj pre nedostatok elektrickej energie. Jeho jediný známy funkčný reaktor v Jongbjonu však ani nie je pripojený na elektrickú rozvodnú sieť. (pm, čtk)