Do štrajkovej pohotovosti vstúpili po vzájomnej dohode študenti Technickej univerzity, Univerzity P. J. Šafárika v Košiciach a Prešovskej univerzity v Prešove. FOTO SME - JUDITA ČERMÁKOVÁ
KOŠICE, PREŠOV - Vysokoškoláci na východnom Slovensku sa pripravujú na štrajk. Podľa informácií zástupcov študentov v akademických senátoch do štrajkovej pohotovosti vstúpili po vzájomnej dohode študenti Technickej univerzity, Univerzity P. J. Šafárika v Košiciach a Prešovskej univerzity v Prešove. Včera sa k nim pripojila aj košická Univerzita veterinárskeho lekárstva. Štrajkovú pohotovosť vyhlásili na protest proti plánovanému zavedeniu školného. V prípade, že parlament schváli zákon o spoplatnení štúdia, sú rozhodnutí vstúpiť do ostrého štrajku. Na štyroch univerzitách študuje viac ako 20 000 vysokoškolákov.
Väčšina študentov Technickej univerzity v Košiciach sa o štrajkovej pohotovosti dozvedela sprostredkovane z médií a od kolegov. "Neviem o tom, že by niekto štrajkovú pohotovosť oficiálne vyhlásil, ale podporujem túto iniciatívu. Myslím si, že väčšina z nás nebude mať prostriedky, aby sme mohli doštudovať," hovorí tretiak zo strojníckej fakulty Peter Kolár.
Podporiť prípadný ostrý štrajk je pripravená Martina Cechová. "Už teraz stojí štúdium viac ako dosť. Je nemysliteľné, aby mal študent znášať ešte ďalšie náklady. Pôžičky? Načo nám budú, keď sú prísne viazané na nejaký účel a nebudeme si môcť za tie peniaze kúpiť trebárs literatúru?"
Zavedenie školného je podľa študenta prvého ročníka strojníckej fakulty Stanislava Osifa protiústavné: "Podľa ústavy je štúdium na Slovensku bezplatné. Takže nechápem, ako môže vláda navrhnúť krok, ktorým porušuje ústavu." Viacerí študenti uvažujú o štúdiu v zahraničí. "Nie každý si to môže dovoliť. Jednoducho, kto nemá peniaze, musí ostať doma."
Študent Róbert Šturman si myslí, že pôžičky problém nevyriešia. "Veľa absolventov vysokých škôl je bez práce. Čo keď ju nebudem mať ani ja? Z čoho budem pôžičku splácať?"
Viacerí študenti si myslia, že je predčasné hovoriť o štrajku. "Je dosť možné, že návrh v parlamente neprejde, alebo prejde s úpravami. Ja si zarábam, v lete chodím brigádovať do Nemecka. Robím pomocné práce, trénujem jazyk, získavam skúsenosti. Väčšina študentov v zahraničí si privyrába na štúdium. Takže neviem, prečo by sme my mali byť výnimkou," hovorí Peter Balog z hutníckej fakulty.
Rektor Sinay: Verím, že ostrý štrajk nebude potrebný
KOŠICE - Vedenie Technickej univerzity v Košiciach vzalo na vedomie rozhodnutie zástupcov vysokých škôl vstúpiť do štrajkovej pohotovosti. "Momentálne nebudeme vyvíjať žiadne aktivity. Budeme so študentmi diskutovať. Musíme počkať, akým smerom sa bude uberať dialóg. Vnímame to ako prejav nespokojnosti s obsahom pripravovaného zákona, na čo som už viackrát upozorňoval," povedal rektor Technickej univerzity v Košiciach a predseda rektorskej konferencie Juraj Sinay.
Je presvedčený, že nakoniec nebude dôvod na vyhlásenie ostrého štrajku. "Zákon ide do Národnej rady Slovenskej republiky, kde je ešte priestor na to, aby sa upravil."
Podľa jeho vyjadrenia v médiách sa objavili dezinformácie, že rektorská konferencia podporuje návrh zákona, ktorý už schválila vláda: "Vyjadrili sme sa jednoznačne. Sme ochotní podporiť návrh len za určitých podmienok. Jednou z nich je systematické navršovanie finančných prostriedkov na činnosť vysokých škôl, ako to predpokladá programové vyhlásenie vlády. Trvali sme na tom, že prostriedky získané spoplatnením štúdia nesmú nahradiť financie vyčlenené na bežnú prevádzku vysokých škôl. Peniaze získané zo školného by mali slúžiť predovšetkým na rozvoj škôl." (sen)