BRATISLAVA - Zoznam neplatičov, ktorý na svojej internetovej stránke zverejňuje Daňové riaditeľstvo, bude tento rok bohatší o nové informácie. Nový zákon o správe daní a poplatkov totiž prikazuje, aby v zozname dlžníkov bola popri údajoch o mene či názve firmy a adrese aj konkrétna výška nedoplatku.
V zoznamoch sa objavujú občania, ktorých daňový dlh prevýšil pol milióna korún. V prípade firiem je hranica päť miliónov. "Doterajší systém tohto verejného praniera nepriniesol požadované výsledky, bol prakticky bezzubý. V záplave dlžníkov totiž nevynikli tí najväčší," priznáva hovorca Daňového riaditeľstva Róbert Merva.
Zverejňovanie dlžných súm by mohlo pomôcť, avšak daňové úrady považujú za problém aktuálnosť údajov. V súčasnosti sú na stránke Daňového riaditeľstva (www.drsr.sk) zoznamy, ktoré boli aktuálne ku koncu roka 2002. Je v nich vyše 1600 firiem a 2800 občanov.
Novšie údaje za rok 2003 môže Daňové riaditeľstvo zverejniť až v druhom polroku, hoci ich bude mať skompletizované do konca februára. "Najlepšie by bolo, keby sme mohli zverejňovať oveľa aktuálnejšie zoznamy a keby túto možnosť mali aj jednotlivé daňové úrady. Tie by potom mohli na základe výšky dlhu verejne informovať o neplatičoch vo svojom regióne," dodáva Merva.
Aktuálnejšie zoznamy svojich dlžníkov môže zverejňovať Sociálna poisťovňa, ktorá ich aktualizuje každý mesiac. V súčasnosti sa na jej stránke www.socpoist.sk nachádza zoznam čítajúci 26 954 občanov a firiem. "Neplatičov zverejňujeme, odkedy sa neplatenie odvodov stalo trestným činom a zoznamy sa aktualizujú každý mesiac," informovala hovorkyňa poisťovne Adela Štrpková.
Sociálna poisťovňa do zoznamu dlžníkov tých občanov, ktorých nedoplatky prekročili 50-tisíc korún. Menšie firmy (do 20 pracovníkov), ktoré sú v zozname, majú dlh aspoň za 100-tisíc a ostatné firmy nad 500-tisíc korún. V zoznamoch však tiež chýba konkrétna suma a na tomto stave sa v najbližšom období nič nezmení. Podľa Štrpkovej sa však disciplína platičov odvodov od zverejnenia zoznamov zvýšila.
Hovorca Daňového riaditeľstva konštatuje, že účinok zoznamov by mal byť predovšetkým psychologický. Neplatiči sa však môžu stretnúť s vážnymi problémami napríklad pri žiadostiach o úver. "Ak sa žiadateľ o úver objaví v zoznamoch neplatičov, samozrejme na to prihliadneme," tvrdí hovorkyňa HVB Bank Andrea Kollárová.