Minister práce a sociálnych vecí Kaník začal diskutovať o únosnosti reforiem až v týchto dňoch. FOTO SME - PAVOL MAJER
Stanislav Trnovec z Klubu mnohopočetných rodín povedal, že systém diskriminuje deti dôchodcov či slobodných matiek na materskej, pretože im nepriznáva daňový bonus. "Akceptovaná je len hrubá sila, rabovanie. Pokojná diskusia sa neakceptuje," vyhlásil.
Minister Ľudovít Kaník oponoval, že o daňový bonus nikto neprichádza, pretože je to novinka, ktorá tu doteraz nebola. Nejde o príspevok k prídavku na deti, iba o daňové zvýhodnenie pracujúcich rodičov.
Šéf Nezávislých kresťanských odborov František Novoveský pripomenul výzvu katolíckych kňazov na solidaritu v podobe dávky z prepychu. "Nie sme proti reformám, chceme len, aby boli aj prijateľné." Dávka by nešla do štátneho rozpočtu, ale do fondu, z ktorého by sa pomáhalo chudobným. Jeho návrh nikoho okrem prítomných kňazoch nezaujal.
Ministerskí úradníci opakovali, že systém bolo nevyhnutné zmeniť. "Sociálne dávky mali často takú výšku, že najmä veľké rodiny nemali nijakú motiváciu pracovať," povedal Michal Horváth, riaditeľ Inštitútu sociálnej politiky. "Bolo to nemorálne," súhlasil s ním štátny tajomník Miroslav Beblavý.
Šéf Inštitútu pre verejné otázky Grigorij Mesežnikov si myslí, že reformy sú potrebné a bolo by nezodpovedné od nich ustúpiť. Mimoriadne opatrenie ministra Kaníka za ústupok nepovažuje, lebo "smerujú k zachovaniu reforiem". Vláda by urobila chybu, ak by trvala na "ideovo čistých" reformách a neprijala opatrenia, lebo by mohlo viesť "k úplnej strate spoločenskej podpory reformných úsilí". Napriek nepokojom si stále myslí, že účasť na referende o predčasných voľbách nebude dostatočná. (haj)