FOTO - ARCHÍV TASR
BRATISLAVA - Časť poslancov, predovšetkým z ANO, chce, aby volebný zákon prikázal politickým stranám dávať na svoje volebné kandidátky aspoň tretinu žien. Aj keby pozitívnu diskrimináciu poslanci presadili, strany hovoria, že so splnením kvót môžu mať problém.
"Viem, čo to bol za problém presvedčiť niektoré ženy, aby sa dali aspoň zapísať na kandidátku," hovorí šéf SMK Béla Bugár. Nemyslí si, že riešením sú kvóty na ženy.
Aj Tomáš Galbavý z SDKÚ má pochybnosti. "Nechcem tým povedať, že máme málo múdrych žien, ale nemajú chuť ísť do politiky," povedal. Donucovacia kvóta je podľa neho proti zdravému rozumu.
Politológ Grigorij Mesežnikov si nemyslí, že by s počtom žien strany mohli mať ťažkosti, ak by k nim "pristupovali naozaj zodpovedne". Zároveň však kvótu nepovažuje za správne riešenie, lebo zvyšovanie zastúpenia žien v politike by malo byť prirodzenou snahou strán.
Eva Černá z ANO to vidí úplne inak a kvótu presadzuje. Ženy vraj pôsobia najmä v regionálnych štruktúrach strán a treba im dať šancu vo veľkej politike na vyšších miestach kandidátok.
Monika Beňová zo Smeru je, naopak, "zásadne ako žena proti kvótam", pretože sa voči mužom necíti menejcenná. Väčší počet žien podľa nej závisí od úrovne krajiny a Slovensko na to ešte celkom nedozrelo.
Nezávislá poslankyňa Zuzana Plháková navrhuje podobne ako Černá, aby bolo zavedenie kvót iba dočasné. Zohnať potrebný počet žien by podľa nej bolo možné. "Keď si pozrieme pracovné zaradenie žien, tak dnes bez problémov konkurujú mužom," povedala.
Pozmeňovací návrh k novele volebného zákona, ktorý predložil poslanec ANO Jozef Heriban, predpisuje aspoň tretinu žien na kandidátke každej politickej strany. Pri 150 kandidátoch v parlamentných voľbách by to znamenalo aspoň 50 žien. Poslankyňa ANO Eva Černá tvrdí, že o čosi podobné sa poslanci pokúsia aj pri komunálnych voľbách.
V posledných voľbách v roku 2002 si každá politická strana riešila účasť žien individuálne. SMK ich mala na kandidátke asi 20, Smer si dal podmienku, že na zvoliteľných miestach má byť 25 percent žien. Za zvoliteľné pritom považovali ešte 36. miesto na kandidátke.
ROMAN PATAJ