FOTO - ARCHÍV SME
Balík zákonov mieni Zajac predložiť vláde v marci. Ak ich schváli, parlament sa nimi bude zrejme zaoberať v máji, pretože v apríli sa poslanci nestretnú. Základom reformy je šesť zákonov, ktoré odkazujú na 32 ďalších. Minister počíta so stovkami aproximačných nariadení.
Pacient by po novom mal doplácať na málo závažné ochorenia, ako sú kožné zákroky, zubný kaz, chrípka, jednorazové ochorenia. Zoznam chorôb a zákrokov, za ktoré sa bude doplácať, však zostavia až nejaký čas po prijatí reformných zákonov - spolupracovať na ňom majú politici s odborníkmi a ekonómami.
Ďalšou významnou zmenou bude, že zdravotné poisťovne sa stanú akciovými spoločnosťami, a budú zodpovedné za nákup lekárskej starostlivosti pre svojich klientov. Okrem verejného solidárneho poistenia sa zavedie aj individuálne pripoistenie.
Nové zákony by mali tiež zmeniť právnu podobu nemocníc, umožnia ich premenu na akciové spoločnosti. Sieť sa otvorí - každý, kto splní podmienky, si bude môcť otvoriť ambulanciu alebo iné zdravotnícke zariadenie. Na poisťovne, poskytovateľov a kvalitu zdravotnej starostlivosti bude dozerať nový úrad pre dohľad.
Zajac pripomína, že súčasný stav je neudržateľný - na zdravotníctvo štát vydáva viac, ako si môže dovoliť, systém je neefektívny a klesá kvalita aj dostupnosť služieb.
Reformu tento týždeň kritizoval prezident Rudolf Schuster. Na návšteve nemocnice v Galante povedal, že jej chýba koncepcia. Pri reformách podľa neho chýba výpočet dosahov na občanov aj nezávislá oponentúra, pretože priestor v médiách dostávajú len "vláde naklonení" analytici.
Ministerstvo zdravotníctva hovorí, že diskusiu víta. "Očakávame však naozaj odbornú, konštruktívnu diskusiu o celkovej koncepcii. Zatiaľ sa skôr u nás debatovalo o vytrhnutých čiastkových záležitostiach, občania sa strašili, že budú doplácať nehorázne sumy. Našou snahou je však zabezpečiť, aby prístup k nevyhnutnej, potrebnej a kvalitnej zdravotnej starostlivosti mal každý občan rovnako, bez rozdielu sociálnej situácie," povedala jeho hovorkyňa Alexandra Novotná.
Kto hodnotil Zajacovu reformu
Prezident Schuster hovorí, že reforma ministra Zajaca nemá nezávislých oponentov. Posudkov na plánované zmeny v zdravotníctve však existuje niekoľko.
Svetová banka
Pred pridelením úveru na modernizáciu zdravotníctva a na technickú pomoc Zajacovu reformu preštudovali experti Svetovej banky. "Veríme, že táto reforma má veľký potenciál. V teórii je veľmi dobrá. Vo všeobecnosti sme plne súhlasili takmer so všetkým," povedal pre SME Mukesh Chawla, odborník Svetovej banky na zdravotnícke reformy. Svetová banka podľa neho ocenila najmä fakt, že reforma sa snaží o finančnú rovnováhu zdravotníctva a zároveň o rovnosť prístupu k službám.
OECD
Reformu posudzovala aj Organizácia pre ekonomickú spoluprácu a rozvoj (OECD). Svoje závery by mala zverejniť v najbližších dňoch. Podľa informácií SME reformu hodnotili pozitívne. Zajac zo štúdie citoval upozornenie OECD, že reforme hrozí "neprijatie občanmi".
Fitch
Zdravotníctvo si všimla aj ratingová agentúra Fitch, ktorá v januári zvýšila rating troch slovenských bánk Slovenska. Okrem reformy verejných financií agentúra v odôvodnení spomenula reformu v zdravotníctve, sociálnej oblasti a riešenie nezamestnanosti.
IVO
Z domácich expertov reformu hodnotil Inštitút pre verejné otázky vo svojej Správe o stave spoločnosti v roku 2003. Autori Emil Ginter zo Štátneho fakultného zdravotného ústavu a Juraj Nemec z Univerzity Mateja Bela analyzovali stav v roku 2003 a zhrnuli kroky, ktoré Zajacovo ministerstvo vlani urobilo. Celkové hodnotenie vyznieva pozitívne. Autori navrhujú ďalšie opatrenia, ako zavedenie štandardných liečebných postupov, a oceňujú, že Zajac so svojím poradcom Petrom Pažitným s nimi počítajú.
Milan Kamenský, Klub 12+
Koncom roku 2003 zverejnil v Hospodárskom denníku kritickú analýzu reformy zdravotníctva Milan Kamenský zo zdravotnej poisťovne Apollo. V niektorých častiach používa analýzy Klubu 12+, združenia lekárov a ekonómov a iných odborníkov z rôznych nemocníc, poisťovní a distribučných firiem. Cieľom klubu je podporovať "nevyhnutnú a racionálnu reformu zdravotníctva.
Kamenský Zajacovu koncepciu reformy nazýva "antikoncepciou." Analýza označuje už východiská reformy za nesprávne, nesúhlasí s transformáciou zdravotných poisťovní na akciové spoločnosti. Ostro kritizuje návrh zákona o rozsahu zdravotnej starostlivosti hradenej z verejného poistenia, z ktorej vyplýva, že pacient by mal čiastočne alebo úplne platiť za niektoré výkony. "Návrh je teoreticky zlý a prakticky nerealizovateľný, neprijateľný tak pre zdravotné poisťovne, ako aj pre poskytovateľov zdravotnej starostlivosti a v dôsledkoch aj pre pacientov. Zásadným a nekvalifikovaným spôsobom mení doterajší systém," píše Kamenský. Zajacov návrh na obmedzenie liečebného poriadku by podľa neho znamenal, že obyvatelia by pri rovnakej chorobnosti a cenách výkonov ako v roku 2002 ročne zaplatili vyše 13 miliárd korún. "V prepočte to znamená 2 426 korún na každého občana za rok. Priemerná štvorčlenná rodina by bola zaťažená ročne sumou asi 18- až 24-tisíc korún," uvádza Kamenský. (mar)