Vyplýva to z najnovšej správy vplyvnej americkej obchodnej skupiny. Štúdia, ktorú v stredu zverejnil Konferenčný výbor v New Yorku tvrdí, že rast produktivity krajín EÚ na úrovni 0,8 percenta vo veľkej miere zaostáva za rastom produktivity USA, ktorý predstavuje 2,6 percenta.
Avšak nové členské krajiny únie dosahujú omnoho vyššiu úroveň rastu, ktorá za posledných osem rokov priemerne predstavuje 4,2 percenta. Rast produktivity je kľúčovým ukazovateľom výkonnosti ekonomiky a rast v nových členských krajinách pomôže únii splniť jej cieľ „stať sa do roku 2010 najkonkurencieschopnejšou ekonomikou sveta“. Jeden z autorov štúdie, odborník na produktivitu Bart van Ark, vyhlásil: “Rast produktivity v rozšírenej únii bude len mierne pod úrovňou rastu USA. Uskutoční sa to vďaka nízkym nákladom na pracovnú silu a neustálej reštrukturalizácii.
Podľa šéfa ekonomického výskumu Konferenčného výboru Roberta McGuckina, USA vedú v miere rastu produktivity najmä vďaka využívaniu nových informačných a komunikačných technológií. “Chýbajúci integrovaný trh Európskej únie tiež vytvára prekážky vo využívaní nových trhových príležitostí,” dodal McGuckin.