Za šesťuholníkovým stolom v Pekingu je zatiaľ atmosféra, ktorá môže priniesť dohodu. FOTO - REUTERS
Komunistov z KĽDR tlačí do kúta zlá ekonomická situácia. Ak v Pekingu pristanú na zastavenie zbrojného programu, dajú si dobre zaplatiťS čím poslal tentoraz Kim Čong-il svojich vyjednávačov do Pekingu? To keby americká strana vedela! V Číne sa má až do zajtra, ale možno aj dlhšie rokovať za stolom pre šesť deleglácií o severokórejskom jadrovom projekte.
Opatrný optimizmus tlmia slová, že netreba veľa očakávať a kríza trvajúca 16 mesiacov - odvtedy, čo vyšlo najavo, že Pchjongjang obnovil svoj jadrový program a porušil tak dvojstrannú zmluvu z roku 1994 - sa zďaleka ku koncu neblíži.
Až doteraz nikto neuhol zo svojich pozícií a Amerika čaká, kedy to Severná Kórea urobí. Tá nechce rozobrať svoje "nukleárne nebezpečenstvo", kým jej Spojené štáty nedajú záruku bezpečnosti, čosi, čo Spojené štáty nespravia, ak Severná Kórea nebude súhlasiť s odzbrojením, ktoré sa uskutoční "úplným, overiteľným a nezvratným" spôsobom. To včera zopakoval aj americký námestník ministerstva zahraničných vecí James Kelly.
Úlohy sprostredkovateľa medzi Američanmi a Severokórejčanmi sa ujala Čína, ktorá sa usiluje utvoriť podmienky, aby mohla vzniknúť aspoň minimálna dôvera. Nie je to ľahké, pretože severokórejskí delegáti pomerne často klamú a zatajujú - tentoraz sa očakáva, že odmietnu priznať existenciu programu na obohacovanie uránu.
kliknutím obr. zväčšíte
Rokovania sa podľa BBC zatiaľ niesli v "biznis" atmosfére a najväčšiu pozornosť vzbudil návrh Južnej Kórey severnému susedovi: za úplné jadrové odzbrojenie má Pchjongjang dostať odmenu. Túto pozíciu si Južná Kórea dohodla aj s Američanmi, ktorí sa zvlášť v roku prezidentských volieb nechcú ukazovať ako tí, čo po vydieraní komunistickým štátom zaplatia za to, že sa Severná Kórea dobrovoľne odzbrojí.
Rokovania bez dôvery doteraz vždy zlyhali. Vlani v auguste v Pekingu stálo za zmienku možno to, že James Kelly a kórejský vyjednávač viedli rozhovory medzi štyrmi očami 30 minút na jednej pohovke. Podľa servéra Asianews mal vysokopostavený čínsky diplomat už pred rokovaniami povedať, že Severná Kórea napokon pristane a jadrový program zastaví. Niečo také si však komunisti dajú určite dobre zaplatiť.
Vo Washingtone isto dúfajú, že sa nevyspytateľný Kim aspoň trochu inšpiroval konaním podobne nevypočítateľného líbyjského vodcu Muammara Kaddáfího. Ten sa po takmer dvoch desaťročiach diplomatickej a ekonomickej izolácie rozhodol vpustiť do svojej krajiny zbrojných inšpektorov a prakticky tak zmraziť svoj jadrový program.
Kórea sa svetu potrebuje otvoriť, krajinu sužuje opäť hladomor a bez pomoci zvonku si s ním neporadí. Podľa severokórejských utečencov sa v ich vlasti stále viac kradne, lúpi a štát musí stále tvrdšie zasahovať. Severná Kórea dnes už oveľa viac ako o bezpečnostné záruky stojí o palivo a potraviny.
KTO ROKUJE
SEVERNÁ KÓREA
JUŽNÁ KÓREA
ČÍNA
JAPONSKO
RUSKO
USA
NÁVRH JUŽNEJ KÓREY
1. fáza - Severná Kórea oznámi, že je pripravená ukončiť svoj jadrový program, na čo Spojené štáty oznámia, že poskytnú KĽDR bezpečnostné záruky,
2. fáza - Severná Kórea rozoberie svoj jadrový program. Po overení dostane pomoc od sveta,
3. fáza - riešenie ďalších otázok a zlepšenie vzájomných vzťahov.