Záchranári prehľadávajú trosky budov v al- Husajme. Nádej, že ešte niekoho nájdu živého, je mizivá.
FOTO- REUTERS
RABAT- Tisícky Maročanov zo stredomorského mesta al-Husajma trávili noc na včera vonku. Mnohí sa nemali kam vrátiť, lebo ich domy z blata zmietlo utorkové zemetrasenie o sile 6,5 magnitúda. Iní zo strachu, že zem sa znovu zachveje, radšej zostali na voľnom priestranstve. Včera zaznamenali nové otrasy.
"Zobudil som sa na veľký rachot. Moja sestra ma prosila, aby som odvalil obrovské, ťažké dvere, čo ju zavalili. Nevládal som a moja sestra tam zomrela," citovala agentúra Reuters jedného z mužov, čo prežili a čakajú, že aj ďalšie noci strávia vonku. Stany, ktoré dostali, zďaleka nestačia na ubytovanie všetkých.
Obetí najhoršieho zemetrasenia v Maroku za posledných štyridsať rokov je podľa oficiálnych miest 564. Nedá sa však vylúčiť, že ich bude viac. Do horských dedín v okolí al-Husajmy sa totiž záchranárske tímy bez riadneho vybavenia dostávajú len ťažko. Očakávajú, že tam už len povyťahujú spod trosiek mŕtve telá.
Zatiaľ sa prehŕňajú v zrútených budovách. Mnohé čaty nemajú ani základné potreby, a tak odhadzujú trosky rukami.
Pozornosť sa začína sústreďovať na tých, čo prežili. Sú hladní, bez prístrešia a často bez lekárskej starostlivosti. "Moja dcéra tu leží s polámanými nohami a nikto ju neošetruje," povedal reportérovi agentúry Reuters Fatima Musaiová. Žena tiež hovorí, že nemajú mlieko, chlieb ani zemiaky. Problém začína byť aj s hygienou, zdravotníci sa obávajú šírenia chorôb. Ľudia majú strach aj z rabovania.
Do Maroka smeruje medzinárodná pomoc. Francúzi posielajú záchranárske psy, pomoc poskytol Alžír, niektoré európske štáty aj Američania.
"Poslali sem vojakov, aby nám bránili hrabať sa v troskách, ale oni sami nevedia, čo robiť," kritizuje pomalosť vlády miestny učiteľ. Kritika sa mení na protesty. Včera pozostalí obetí zemetrasenia blokovali cesty a protestovali proti nečinnosti vlády.
(mik, reuters)