Brusel 23. februára (TASR) Európska únia dnes dôrazne upozornila Rusko, že očakáva automatické rozšírenie vzájomnej dohody o partnerstve a spolupráci na desať nových členských krajín, vrátane Slovenska, ktoré do únie vstúpia 1. mája.
V opačnom prípade hrozia "vážne dôsledky" na vzájomné vzťahy, uviedli ministri zahraničných vecí EÚ na schôdzke v Bruseli. K stanovisku únie sa pridal aj šéf slovenskej diplomacie Eduard Kukan.
"Rada ministrov zdôrazňuje, že dohoda sa musí uplatniť na 25-člennú úniu bez podmienok alebo rozdielov od 1. mája 2004. Tak sa vyhneme vážnym dôsledkom na vzťahy medzi EÚ a Ruskom vo všeobecnosti," uvádza sa vo vyhlásení, ktoré schválili ministri zahraničia 25 krajín rozšírenej únie.
"Súhlasíme s tým, to je stanovisko, ktoré sme vyjadrovali aj v minulosti, chceme, aby sa postupovalo ako pri predchádzajúcich rozšíreniach, keď sa platnosť (dohody) automaticky prenášala na nových členov," komentoval vyhlásenie šéf slovenskej diplomacie Eduard Kukan.
Moskva zatiaľ automatické uplatnenie dohody, ktorá je rámcom pre vzájomné vzťahy medzi EÚ a Ruskom, na nové členské krajiny odmieta a stanovila si viacero najmä obchodných podmienok.
Ministri vo vyhlásení ubezpečili, že EÚ je pripravená rokovať o "oprávnených obavách" Ruska v súvislosti s rozšírením, ale malo by sa tak diať "oddelene" od rozšírenia dohody o partnerstve a spolupráci. Práve včasné uplatnenie dohody na 25 krajín podľa ministrov prinesie Rusku mnohé výhody.
Rusko začiatkom tohoto roka poslalo do Bruselu zoznam požiadaviek, ktorých cieľom je chrániť ruské ekonomické záujmy po rozšírení a ktorými podmieňuje uplatnenie dohody o spolupráci na nové krajiny. Medzi požiadavkami sú napríklad zvýšenie európskych kvót na dovoz ruskej ocele, menšie obmedzenia na vývoz energetických produktov, menej prísne pravidlá potravinovej bezpečnosti.
Vo všeobecnosti Moskva tvrdí, že vstupom bývalých sovietskych republík a dôležitých obchodných partnerov do EÚ utrpí veľké ekonomické straty.
Slovenský minister Kukan ale nepovažuje tieto obavy za opodstatnené. "Myslíme si, že naše členstvo v únii by sa nemalo nejakým spôsobom negatívne prejaviť na obchodnej spolupráci s Ruskom," povedal Kukan novinárom. Rusko považuje za dôležitého partnera a chce, aby sa dobré vzťahy medzi Slovenskom a EÚ na jednej s Ruskom na druhej strane ďalej rozvíjali.
Diplomati tvrdia, že "vážne dôsledky" na vzájomné vzťahy, ktorými hrozí vyhlásenie ministrov, znamenajú v praxi protiopatrenia či dokonca sankcie, ktorá dohoda o partnerstve a spolupráci umožňuje. Minister Kukan nechcel zatiaľ ísť tak ďaleko: "Myslím si, že netreba dopredu používať nejaký silný jazyk, je dostatočný počet argumentov, ktoré by mali túto otázku vyriešiť bez toho, aby sa nejakým spôsobom muselo pritvrdzovať."
Európski diplomati považujú za konečný termín pre zmenu postoja Moskvy marcové zasadnutie "trojky" EÚ s ruskými predstaviteľmi v Dubline.
Ak by Moskva nezmenila názor a dohoda sa od mája neuplatní na všetkých 25 krajín únie, vyvolalo by to "nie najlepšiu atmosféru" vo vzájomných vzťahoch, myslí si minister Kukan. "Bolo by to zbytočné zaťaženie dobrých korektných vzťahov, ktoré sme doteraz mali," uzavrel.
(spravodajca TASR Robert Sermek) juh