Brusel 23. februára (TASR) Slovensko považuje návrh rozpočtového výhľadu EÚ na roky 2007-13, ktorý pred dvoma týždňami predložila Európska komisia, za dobré východisko pre ďalšie rokovania.
Povedal to dnes v Bruseli šéf slovenskej diplomacie Eduard Kukan po schôdzke ministrov zahraničia EÚ, na ktorej návrh predstavil predseda EK Romano Prodi a kde sa o ňom prvýkrát spoločne diskutovalo.
Asi hodinová debata bola však skôr všeobecná a nepriniesla žiadne novinky, väčšina krajín len zopakovala už známe stanoviská. Bohaté štáty, ktoré do rozpočtu únie platia viac ako z neho čerpajú, ako Nemecko, Švédsko, Rakúsko či Holandsko, zopakovali svoju výzvu na obmedzenie rozpočtových výdavkov na jednom percente hrubého domáceho produktu EÚ.
Chudobnejšie súčasné a prakticky všetky budúce štáty únie zasa zdôrazňovali, že v novej finančnej perspektíve musí byť dostatok peňazí na kohéznu politiku, ktorej cieľom je podpora zaostalejších oblastí.
"Zdôraznil som, že kým predchádzajúca finančná perspektíva (2000-06) mala umožniť rozšírenie, táto má zabezpečiť jeho úspech. Preto si myslíme, že by mali byť posilnené tie časti, ktoré súvisia s kohéziou," povedal novinárom Kukan.
"Nová finančná perspektíva by sa mala pozitívne odraziť aj na živote ľudí v krajinách, ktoré do únie vstupujú, takže by sa mali riešiť otázky z pohľadu lepšej perspektívy, lepšej bezpečnosti, aby to noví členovia pocítili," myslí si šéf slovenskej diplomacie.
Kukan sa vyslovil za to, aby sa najskôr dohodli princípy budúceho finančného rámca EÚ, až neskôr sa rokovalo o technických podrobnostiach. Ešte pred tým treba podľa neho dohodnúť európsku ústavu.
EK pred dvoma týždňami navrhla, aby rozpočtové výdavky EÚ dosahovali v období 2007-13 v priemere 1,14 percenta HDP únie. Ignorovala tak výzvy bohatších krajín po jednopercentnom obmedzení, ale nevyužila naplno ani limit 1,24 percenta.
Komisia dúfa, že konečnú dohodu o finančnej perspektíve dosiahne 25 členských krajín únie v priebehu budúceho roka.
(spravodajca TASR Robert Sermek) juh