Brusel 23. februára (TASR) Slovenský minister zahraničných vecí Eduard Kukan vyjadril dnes na schôdzke európskych šéfov diplomacie v Bruseli sklamanie nad opatreniami proti voľnému pohybu pracovníkov z nových krajín EÚ, ktoré zavádzajú prakticky všetky súčasné členské štáty.
"Považovali sme za potrebné povedať, že tie opatrenia sú neospravedlniteľné alebo neopodstatnené," povedal Kukan novinárom po rokovaní, na ktorom žiadal zaradenie tejto témy na program marcového summitu v EÚ.
Pripomenul, že mnohé krajiny únie počas prístupových rokovaní v roku 2001 sľubovali, že nebudú prechodné obdobia na obmedzenie prístupu na trh práce využívať. "Odvtedy sa nič tak dramaticky nezmenilo, aby bolo treba prijímať takéto rozhodnutia," povedal minister. Partnerom zo súčasnej EÚ sa sťažoval, že len ťažko môže slovenskej verejnosti logicky vysvetliť dôvody obmedzení.
Zámer obmedziť prístup pracovníkov z nových krajín EÚ na svoj pracovný trh po 1. máji vyjadrili všetky súčasné členské štáty okrem Írska a Británie, hoci v minulosti sľubovali otvorenie trhu aj Švédi, Holanďania či Dáni. Od začiatku sa obmedzenia očakávali od Nemecka a Rakúska.
Kukan dnes podľa vlastných slov nedostal na svoje vyjadrenia žiadnu reakciu, nemieni sa však vzdať. "My sa jednoducho nevzdávame a akékoľvek ústupky alebo zmenenú pozíciu niektorých štátov by sme uvítali. Preto o tom takto verejne hovoríme a nechceme sa jednoducho zmieriť s tým, že to zavedú bez našej reakcie," doplnil minister. Na dnešnej schôdzke sa podobne vyjadroval aj jeho český kolega Cyril Svoboda.
Naopak rakúska ministerka Benita Ferrerová-Waldnerová novinárov informovala, že v utorok rakúska vláda oficiálne rozhodne o zavedení prechodného obdobia na prístup pracovníkov, pričom naznačila, že Viedeň využije celých sedem rokov, ktoré umožňuje prístupová zmluva EÚ s nováčikmi.
Ferrerová-Waldnerová si pochvaľovala, že stále viac krajín únie pristupuje k obmedzeniam a podporuje tak rakúsky postoj.