Bratislava 22. februára (TASR) - Výskumom a vývojom progresívnych keramických materiálov sa zaoberajú vedeckí pracovníci Centra excelentnosti Európskej únie (EÚ) v Ústave anorganickej chémie Slovenskej akadémie vied (Úach SAV) v Bratislave.
Ústav vybrali ako sídlo centra excelentnosti EÚ spomedzi mnohých záujemcov preto, že bol hodnotený ako pracovisko na výbornej európskej úrovni. Je jedným z troch centier excelentnosti na pôde SAV.
Toto integrované centrum pre progresívne materiály a molekulárny výskum pôsobí v ústave od začiatku roka 2003 a jeho cieľom je zdokonaliť kvalitu výskumu, vzdelávania a výchovy vedeckých pracovníkov. Projekt centra je rozplánovaný na obdobie troch rokov a EÚ poskytla na jeho realizáciu 250-tisíc eur, čo je asi 10 miliónov Sk.
Vlani sa začali uskutočňovať pobyty významných zahraničných profesorov, mladých vedcov a doktorandov v bratislavskom centre ako aj cesty vedeckých pracovníkov z tohto ústavu SAV do výskumných inštitúcií krajín EÚ. Centrum už navštívili alebo navštívia profesori zo Švédska, Veľkej Británie, Francúzska, Nemecka a Českej republiky. Vedeckí pracovníci Úach SAV boli alebo sa chystajú do Švédska, Nemecka, Portugalska, Francúzska a ďalších krajín.
Začiatkom roku 2003 vzniklo aj centrum excelentnosti Európskej únie ASTRA v Elektrotechnickom ústave akadémie, ktoré je zamerané na výskum supravodivosti a jej aplikácií a na rozvoj kontaktov s partnermi v EÚ.
Ako prvé zriadili v roku 2000 Centrum excelentnosti v Ústave experimentálnej endokrinológie SAV orientované na výskum vplyvu stresu a iných negatívnych faktorov životného prostredia na zdravie človeka.