Prezident Chatámí po hlasovaní uprostred novinárov. FOTO - TASR/EPA
Irán včera volil nový parlament. Voliči mali na výber len medzi ultrakonzervatívcami a umiernenými konzervatívcami. Iránskych reformátorov zo zoznamov vyškrtli. Reformátori preto do poslednej chvíle vyzývali ľudí, aby voľby bojkotovali. Ich odpor však nebol jednotný. Reformný prezident Muhammad Chatámí totiž voliť išiel. Už pred ním tak urobil aj duchovný vodca ajatolláh Alí Chameneí, vodca konzervatívcov.
Hlasy 46 miliónov voličov budú sčítavať ručne. Prvé výsledky a informácie o účasti by mali oznámiť v sobotu, konečné výsledky sú očakávané až na budúci týždeň.
O dve hodiny viac
Podľa ruskej agentúry RIA Novosti bola zo začiatku aktivita Iráncov úplne mizivá. Až odpoludnia sa ľudia začali trúsiť k urnám a ako vyhlásil predseda jednej z teheránskych volebných komisií Ali Reza Šachrazadi: „Obyvateľstvo si najskôr musí oddýchnuť po pracovnom týždni, potom po obede podľa prijatých noriem zájsť na modlitbu a nakoniec pôjde hlasovať."
Rovnakého názoru boli pravdepodobne i členovia hlavného volebného štábu, takže hlasovanie bolo o dve hodiny predĺžené. Štátny iránsky rozhlas to však odôvodnil „príliš veľkým počtom voličov a veľkými radmi pred volebnými miestnosťami".
Reformátori
V roku 2000 zvíťazili v parlamentných voľbách reformátori. Počas štyroch rokov sa im však nepodarilo splniť takmer žiadny zo sľubov, ktoré dali voličom. Nadšenie študentov a iránskej inteligencie opadlo. V minuloročných komunálnych voľbách už reformátori prehrali. Ich voliči totiž zostali doma a k urnám prišli hlavne priaznivci konzervatívcov.
Tento rok pred voľbami si tradične zmýšľajúce duchovenstvo dokázalo navyše poistiť víťazstvo administratívnym zákazom. Rada dozorcov islamskej revolúcie vyškrtla zo zoznamov uchádzačov 2500 kandidátov za to, že prejavovali „ľahostajnosť k islamu". Takýto postup dovoľuje iránska ústava, ktorá stavia radu dozorcov nad parlament i prezidenta. Medzi vylúčenými uchádzačmi o kreslo v parlamente bolo i viac než 80 súčasných poslancov.
Koniec iránskeho pokusu s demokraciou
I keď výsledky ešte známe nie sú, už teraz je jasné, že v budúcom parlamente bude prevaha konzervatívcov a možno niekoľko kresiel získajú umiernení. Reformátori sa stanú mimoparlamentnou opozíciou.
V Iráne sa tak môže skončiť pokus o mierne, ústavné presadzovanie demokratických zmien a občianskych slobôd. Naznačili to už kroky konzervatívcov v posledných dňoch - tí v stredu zakázali činnosť dvom proreformným denníkom a vo štvrtok zavreli kanceláriu volebného monitorovacieho centra najväčšej reformistickej strany Frontu účasti na islamskom Iráne.