Juhokórejskí veterinári začali s prehliadkou domácich mačiek potom, čo v Thajsku zaznamenali prenos vtáčej chrípky aj na mačkovité šelmy.
FOTO - REUTERS
„Toto je prvý prípad v histórii, keď na vtáčiu chrípku ochoreli aj mačky a tiger," povedal výskumník Therapol Sirinaruemitr.
Mačky sa zrejme nakazili, keď zožrali kura z blízkej farmy. Thajský premiér reagoval výzvou, aby ľudia svoje domáce zvieratá nekŕmili tepelne nespracovaným kuracím mäsom. „Prosím, nepanikárte, a hlavne nekŕmte zvieratá nevareným mäsom. Ak zvieratá budú dostávať surovú hydinu, nebudú mať žiadnu imunitu."
Thajská vláda dúfala, že do konca mesiaca bude môcť vyhlásiť, že krajina sa zbavila epidémie. Okrem mačiek sa vírus v posledných dňoch vyskytol aj medzi kohútmi chovanými na zápasy. Odborníci sa najviac obávajú rizika prenosu vtáčej chrípky na prasatá, ktorých genetický základ je podobný ľudskému. Zakaždým, keď vírus preskočí na ďalší živočíšny druh, zvyšuje sa riziko prenosu vtáčej chrípky aj na človeka.
Nebezpečenstvo masovej epidémie u ľudí by hrozilo, len keby vírus zmutoval a spojil sa s vírusom ľudskej chrípky.Poslednými dvoma ľudskými obeťami vtáčej chrípky boli dvojročný chlapec z Thajska a starší muž z Vietnamu. Aj leopard z thajskej zoo chrípke podľahol. Biely tiger sa vystrábil.
Kanadská potravinová inšpekcia včera potvrdila výskyt vtáčej chrípky na kuracej farme v Britskej Kolumbii. Austrálska vláda vyhlásila, že jej výskumný tím získal vakcínu účinnú proti vtáčej chrípke.
(zo, čtk, reuters)