Zdravotníci v Poslaneckej snemovni prišli zachraňovať prominentného pacienta. FOTO - ČTK
životným štýlom premohla prepracovanosť, nemalo by ísť o nič vážne. Baterky sa v minulých mesiacoch vybili aj iným premiérom - Tonymu Blairovi a Silviovi Berlusconimu.
Špidla odpadol počas výmeny názorov s čerstvo potvrdeným českým eurokomisárom Milošom Kužvartom, ktorý sa sťažoval na nedostatočnú podporu vlády a povedal, že túto funkciu už nechce zastávať. Premiér si zobral slovo, ale už nič nepovedal a zosunul sa zo stoličky.
Ešte predtým sa podľa dôveryhodného zdroja iDNES premiér veľmi rozčúlil a kričal na pánskych toaletách. Vyčerpávajú ho rozpory v sociálnodemokratickej strane, do toho prišla Kužvartova rezignácia. Vnímal to ako zradu.
Kužvart
Kužvart prijal ani nie pred týždňom nomináciu schválenú koaličnou vládou, kde ho premiér presadzoval s pomerne veľkými problémami. Existovali pochybnosti, či bude na svoj post stačiť, dobré nie sú ani jeho jazykové schopnosti. Počas krátkeho pobytu v Bruseli, kde nespravil veľký dojem, zrejme Kužvart zistil, že na to nemá. Stranícku nomináciu ostro kritizovala najmä opozičná ODS, voľbou neboli nadšení ani koaliční partneri ČSSD.
Bývalý minister životného prostredia nebol ani Špidlovou srdcovou voľbou - vybrať ho mohol aj preto, aby nemusel do Bruselu poslať Jana Kavana. Aj Kužvart patrí do vnútrostraníckej opozície. Jeho demisia pravdepodobne ešte zvýši napätie v ČSSD a vrhá zlé svetlo aj na premiéra, ktorý navrhol nevhodného kandidáta.
Špidla
V parlamente po Špidlovom kolapse zavládla menšia panika. Sanitka prišla na miesto rýchlo, hoci niektorým sociálnym demokratom sa zdalo, že to záchrannej službe trvalo dlho. Prvú pomoc premiérovi na mieste poskytol lekár snemovne. Zmerali mu tlak a urobili EKG, potom ho previezli do nemocnice. Tam jeho problémy lekári diagnostikovali ako prechodný obehový kolaps. Prešiel sériou testov a dostal infúziu.
Poobede už bol Špidla doma, spal a oddychoval. Pracovný program naplánovaný na najbližšie tri dni musel zrušiť. Lekári tvrdia, že načas musí zvoľniť pracovné tempo.
O premiérovi je známe, že chodí do práce na šiestu ráno a ešte predtým beháva. „Mám pocit, že režim pána premiéra, keď každé ráno behá, je naozaj veľmi náročný," povedal predseda Poslaneckej snemovne Lubomír Zaorálek.
Pre ČTK priblížil aj premiérov posledný pracovný deň. Špidla podľa neho po štvrtkovom rokovaní klubu ČSSD, ktoré sa pretiahlo do neskorého večera, ešte odišiel na ples Združenia Rakúšanov na Žofín. Zaorálek odhadol, že predseda vlády spal tri hodiny, potom si šiel zabehať a vyrazil do snemovne.
Problémy
Počas tohto týždňa bol Špidla na dvojdňovej návšteve Nemecka, prijal holandského premiéra, zúčastnil sa dlhých rokovaní v snemovni a na vláde. K tomu treba prirátať, že musí riešiť aj situáciu v rozhádanej sociálnej demokracii. Stále viac o sebe dáva vedieť krídlo sympatizantov s expremiérom Milošom Zemanom, ktorí kritizujú vládne reformy prinášajúce zvyšovanie cien nájomného či vyššie dane z pridanej hodnoty pri vodnom, stočnom a vstupeniek na kultúrne akcie.
Zdravotné problémy stíhali v posledných mesiacoch aj Tonyho Blaira. V októbri ho potrápila srdcová arytmia. Po elekrokardiologickej liečbe sa z problémov dostal za niekoľko hodín, na naliehanie lekárov a manželky obmedzil kávu. Po náročnom období, keď polroka predsedal únii, mesiac oddychoval aj taliansky premiér Silvio Berlusconi.
MAREK CHORVATOVIČ