okresného súdu.
Skončila sa tak tri roky trvajúca paradoxná situácia, keď lupiči po spáchaní skutku v roku 2001 naďalej pracovali v mestskej polícii. Primátor aj náčelník mestskej polície sa bránili, že ich nemôžu prepustiť, kým nebudú právoplatne odsúdení. „My sme fakt nemohli v tejto veci konať. Museli sme sa na nich pozerať ako na nevinných," povedal včera náčelník František Országh.
Mestskí policajti proti rozsudku už nemôžu podať odvolanie. Priamo v súdnej sieni ich zadržali a eskortovali do väzenia.
Muži začiatkom mája 2001 vo svojom voľnom čase v trenčianskom bare Cleopatra fyzicky napadli 21-ročného Viktora Pagáčika a pod hrozbou použitia noža žiadali od neho pokutu 5000 korún za obťažovanie istého dievčaťa. Jeden z mestských policajtov sa potom na ulici vyhrážal Jánovi Kohútovi, ktorý k incidentu privolal štátnu políciu. Mladíka pohladil po líci a povedal mu, že jeho peknú tváričku poleje benzínom, zapáli a bude sa pozerať, ako horí.
Mestskí policajti výpovede napadnutých mladíkov označili za lži. Na obťažovanie kamarátky sa Pagáčika vraj iba pýtali. Jeden z mestských policajtov priznal, že Kohúta pohladil dvoma prstami po líci, ale vraj sa mu nevyhrážal. „Bola to taká moja reakcia, keď mi do tváre povedal, že som hajzel," vysvetlil.
Na verdikt súdu reagovali príbuzní plačom, dve mladé ženy pri odchode z miestnosti na sudcov nakričali.
„Krajský súd sa v plnom rozsahu stotožnil s odôvodnením rozsudku okresného súdu," povedal predseda senátu Jozef Janík. Podľa neho nebol najmenší dôvod, aby orgány činné v trestnom konaní neverili poškodenému.
Okrem lúpeže oboch mestských policajtov odsúdili aj za výtržníctvo a Hatlasa navyše za spáchanie trestného činu násilia voči skupine obyvateľov a jednotlivcovi. Országh povedal, že s odsúdenými ukončia pracovný pomer a budú za nich hľadať náhradu. „Budeme mať teraz problémy s personálnym obsadením," dodal. (tasr)