Využívanie profesionálnych Executive Search poradcov je vo svete bežné nielen pri obsadzovaní vysokých manažérskych a špecializovaných pozícií, ale aj pri vyhľadávaní a výbere členov správnych a dozorných orgánov. Platí to nielen pre komerčný, ale aj pre štátny a neziskový sektor, pretože v normálne fungujúcich ekonomikách je nevyhnutné, aby všetky spoločnosti a inštitúcie bez výnimky pracovali efektívne a produkovali úžitok. Správne a dozorné orgány totiž veľmi často majú dôležité kompetencie, na základe ktorých bývajú nositeľmi rôznych strategických rozhodnutí. Aby ich členovia mohli prijímať rozumné a efektívne riešenia, nemôžu byť zostavené amatérsky a neprofesionálne. To znamená, že by v nich mali sedieť ľudia s takými skúsenosťami, aby výkonnému tímu vedeli poskytnúť expertízu a poradenstvo pri jednotlivých riadiacich operáciách.
Hľadanie zvučných mien
Pri obsadzovaní správnych a dozorných orgánov by sa mali hľadať známe mená so silným odborným a osobnostným profilom a s rozvinutými kľúčovými vzťahmi, ktoré dokážu „pozdvihnúť značku“.
Malo by ísť o ľudí, ktorí v rámci svojej profesijnej kariéry dosiahli mimoriadny úspech, čím na súčasnom pôsobisku prekročili hranice výkonného riadenia a posunuli sa smerom k úrovni, z ktorej možno ovplyvňovať strategické a celospoločenské záležitosti.
Práve kvalifikovaní Executive Search poradcovia majú vďaka svojim vedomostiam, skúsenostiam a know-how najlepšie predpoklady nájsť takýchto kandidátov a objektívne zhodnotiť ich vhodnosť. Na miesta v správnych a dozorných orgánoch by sa totiž nemali dostať ľudia na základe iných ako profesionálnych kritérií, ako sa to neraz na Slovensku stáva. Nemali by byť miestom, kde sa „zbierajú“ ľudia, ktorých treba niekde umiestniť za „zásluhy“.
Len vhodní kandidáti
Pri spolupráci s externým poradcom má proces obsadzovania miest v správnych a dozorných orgánoch na rozdiel od klasického Executive Search výraznejší poradensko-konzultačný charakter. Okrem toho sa pri ňom často stáva, že všetkých kandidátov nominuje príslušný zadávateľ. Aby si však mohol byť istý, že prijal to najlepšie konečné rozhodnutie, ktoré vždy zostáva na jeho pleciach, pri postupe bežnom v západných krajinách si aj v tomto prípade objednáva pohľad nezávislého poradcu.
Ak počet nominovaných objednávateľom nie je dostatočný, ďalších kandidátov vyhľadáva poradenská spoločnosť, ktorá po objektívnom a nezávislom ohodnotení odporučí optimálne poradie kandidátov, ktorí spĺňajú požadované predpoklady. Týmto nástrojom dáva zadávateľovi istotu, že ak na základe iného ako profesionálneho kritéria vyberie hociktorého z odporúčaných kandidátov, nevytiahne „mačku z vreca“, pretože každý z nich je vhodný.
Profesionálna predselekcia pred záverečným rozhodnutím sa pri obsadzovaní správnych a dozorných orgánov na Slovensku často vynecháva. V praxi tento proces väčšinou vyzerá tak, že o konečnom kandidátovi zo skupiny záujemcov a nominovaných sa rozhoduje za „okrúhlym stolom“. Pri takomto postupe chýba medzistupeň, v ktorom pri profesionálnom riešení zodpovedné osoby - vlastníci, akcionári či štátnici dostávajú objektívne a nezávislé informácie, na základe ktorých sa ďalej rozhodujú podľa vlastného vedomia a svedomia.
Kvalifikácia poradcu
Poradenstvo pri obsadzovaní správnych a dozorných orgánov si zo strany externého poradcu vyžaduje určitú odbornú a osobnostnú kvalifikáciu a predpoklady. Mal by dlhší čas pracovať v oblasti personálneho poradenstva, to znamená, že túto prácu by nemali robiť profesionálne mladí ľudia. Okrem toho je potrebný medzinárodný prehľad a dostatok skúseností z medzinárodného prostredia. Poradca by mal vedieť, ako táto služba funguje v trhových ekonomikách a klientovi by mal povedať nielen to, ako bude postupovať, ale aj to, čo mu dané riešenie prinesie.
Tretím dôležitým predpokladom je lokálna skúsenosť - poradca musí mať dokonalý prehľad o situácii na pracovnom trhu, musí poznať kariérový a osobnostný vývoj určitých ľudí, aby vedel navrhnúť vlastných kandidátov, porovnať ich s ostatnými nominovanými a odporučiť toho najlepšieho. Nemôže však byť „len“ poradcom, mal by mať za sebou aj vlastnú manažérsku skúsenosť, počas ktorej sa naučil čeliť mnohým úspechom i neúspechom. Jeho kompetencia by mala byť prienikom vedomostí, skúseností, prehľadu a informácií.
MARTIN KREKÁČ,
co-chairman a partner poradenskej skupiny Amrop Jenewein Group