BRATISLAVA – Prezident Rudolf Schuster, predseda parlamentu Jozef Migaš i premiér Mikuláš Dzurinda s vládou prijali stanoviská k udalostiam po teroristických útokoch v Spojených štátoch a po odvetných akciách v Afganistane v súlade so snahou integrovať Slovensko do NATO.
„Oficiálne reakcie sú okamžité. Ich stanoviská sú veľmi jasné. Ak porovnáme reakcie susedov, členských krajín NATO, tak Slovensko reagovalo absolútne v súlade so zahraničnopolitickou orientáciou,“ povedal politológ Grigorij Mesežnikov.
V tejto súvislosti je však zaujímavé, ako vníma Slovensko významná zahraničná agentúra Reuters. V grafe, ktorý agentúra vydala týždeň po rozhodnutí vlády o otvorení vzdušného priestoru pre USA a NATO, je Slovensko vyznačené na mape v spoločnosti krajín, ktoré majú neutrálny alebo nešpecifikovaný postoj voči globálnej protiteroristickej koalícii. Podpredseda zahraničného výboru parlamentu Juraj Švec povedal, že stanoviská SR sú jasné, a preto sa čuduje, že Reuters ich nezobrala na vedomie. Je možné, že na našej strane sa stala chyba, že cez mediálne kanály sa stanoviská dostatočne neakcentovali,“ domnieva sa Švec.
Pripravenosť zapojiť sa do medzinárodných protiteroristických akcií vyjadrili včera v spoločnom vyhlásení prezident, predseda parlamentu i premiér. Veľvyslanectvo Spojených štátov amerických ocenilo jasné postoje ústavných činiteľov pripojiť Slovensko k protiteroristickej aliancii.
Odvetné akcie USA namierené proti teroristom v Afganistane podporili aj politici všetkých parlamentných strán.
Protestovala len Malíkovej SNS. Tá je proti „necivilizovanej a nekresťanskej metóde klina vyrážajúceho klin, proti pokračovaniu zahraničnej politiky lietadlových lodí a rakiet“.
Iný názor vyjadril poslanec novovzniknutej Pravej SNS Štefan Zelník: „Nepotrestané zlo plodí ďalšie zlo. Nevidíme inú možnosť len vojenskú intervenciu, aby bol terorizmus zlikvidovaný.“ Na otázku, či je to stanovisko Pravej SNS, Zelník odpovedal: „Môžete to tak dať.“
(sp)