
Protiamerická demonštrácia v Indii. FOTO – REUTERS
Tradiční spojenci nesklamali – členské štáty Severoatlantickej aliancie a Európskej únie útoky jednoznačne podporili. Francúzsko, Nemecko a Taliansko okamžite ponúkli svoje vojenské kapacity.
Rozporné reakcie prišli z moslimského sveta. Táto časť protiteroristickej koalície je najslabším článkom. Kto je teraz vlastne terorista, pýtajú sa radikálne islamské kruhy. Bush síce povedal, že nejde o vojnu proti islamu, ale islamskí lídri v Pakistane, Indonézii, Malajzii a ďalších krajinách opakujú slová talibanského veľvyslanca v Pakistane, podľa ktorého bol americký útok teroristickým aktom. „Títo teroristi musia zmiznúť z povrchu zemského,“ povedal o USA vodca indonézskeho Frontu na obranu islamu. Americké zástavy horia takmer v celej Ázii, iracký prezident Saddám Husajn nazval americký úder ako „zradný terorizmus“.
Umiernené arabské vlády starostlivo volili slová – Egypt veľmi opatrne vyjadril podporu Spojeným štátom, aby zároveň nestratili popularitu medzi ľuďmi. V uliciach však protestovali tisíce študentov.
EÚ na stretnutí ministrov zahraničných vecí plne podporila americké akcie a zhodla sa na tom, že treba zvýšiť humanitárnu podporu pre Afgancov (316 mil. euro), ale aj pre susedný Pakistan. „Každá krajina EÚ stojí za USA,“ povedal Solana a dodal, že každý člen únie bude spolupracovať podľa svojich možností.
Podľa ruského prezidenta Putina je vojenský zásah oprávnený a Spojené štáty robia všetko pre to, aby sa vyhli stratám civilného obyvateľstva. Prezident pripomenul tisíce obetí pri útokoch na americké mestá a povedal, že „tieto straty nemôžu zostať bez odvety“.
(mch, reuters)