chudobných Afgancov“. „Je to harám (hriech v islamskom náboženstve - pozn. red.), keď najbohatší ľudia sveta zabíjajú najchudobnejších,“ povedala Asma, 32-ročná žena v domácnosti v saudskoarabskom Rijáde. „Nemôžem uveriť, že Američania zaútočili na nevinných, že znovu ohrozili životy nevinných civilistov. Nech Boh zničí ich domy,“ dodáva Mahá, 47-ročná egyptská gazdiná z Káhiry.
Aj ďalší obyčajní Arabi tvrdia, že Washington sa mal vyhnúť vojenskej odplate z vlastných dôvodov. „Čo si Američania myslia? Afganci oplatia útok a zaútočia na srdce Ameriky. Tento konflikt sa rozšíri a pohltí celý svet,“ vyjadril svoje obavy Šában, egyptský taxikár.
Hasan Abú Hasan, Ind pracujúci v Bahrajne, považuje útoky za „hlúpy krok“. „Teraz sa ešte viac zhoršia problémy medzi moslimami a Amerikou,“ hovorí. „Je za útoky na USA zodpovedný len Taliban? Existujú o tom dôkazy? Tak prečo si Američania zvolili na potrestanie len Afgancov?“ Pýta sa Manal, 22-ročná študentka na Americkej univerzite v Káhire.
Obyvatelia arabských štátov často kritizujú USA pre zaujatosť v izraelsko-palestínskom konflikte. Hasan Júsif z radikálneho islamského hnutia Hamas, zodpovedného zo série samovražedných atentátov v Izraeli, považuje za terorizmus to, čo robí izraelská armáda - a to, čo urobili USA v Afganistane. Názor skupiny, ktorá ospravedlňuje teroristické metódy v boji proti presile a vojenské akcie považuje za väčšie zlo, padá na úrodnú pôdu u mnohých Arabov.
Zákazníci motorestu v Maname, hlavnom meste Bahrajnu, sledovali útoky v televízii. „Nepodporujeme terorizmus, ale odmietame akékoľvek útoky na islamský štát,“ hovorí Radván. „Všetky útoky by mala schváliť Bezpečnostná rada OSN. Amerika sa však rozhodla sama zaútočiť na moslimov. Sme ostro proti,“ dodáva.
V Bejrúte opakovali ľudia v šoku a panike varovanie pred tým, čo príde. „Teroristi poznajú milióny spôsobov, ako zareagovať,“ povedal Elias, taxikár. „Je ľahké rozpútať vojnu, ale je veľmi ťažké odhadnúť výsledok tejto vojny,“ mieni Nizar Mansúr z Hizballáhu.
(reuters)