BRATISLAVA 20. februára (SITA) - Britský denník Times sa vracia k stretnutiu najvyšších predstaviteľov Nemecka, Francúzska a Británie v Berlíne. Hneď na začiatku si kladie otázku, či bude veľká trojka riadiť Európu. A hneď si aj odpovedá: Nie. Tieto tri štáty by síce chceli, aby to tak bolo a občas sa môže zdať, že by to aj mohli dosiahnuť. Rozdiely medzi nimi sú príliš veľké na to, aby mali spoločne väčší stabilný vplyv na európsku politiku.
Rozhodnutia v Európe sa budú namiesto toho prijímať skôr v rámci voľných aliancií, ktoré sa budú formovať okolo spoločných záujmov, a nie romantických predstáv o trvalom partnerstve, pokračuje denník. Je samozrejmé, že bez britskej účasti je každý pokus o sformovanie spoločnej pozície v oblasti európskej obrany absurdný. Británia je totiž jednou z dvoch skutočných európskych vojenských mocností a jedinou, ktorá môže hovoriť o blízkej spolupráci so Spojenými štátmi. Čo sa týka domácej politiky, je ťažké predstaviť si spoločnú úlohu týchto troch krajín. Pri otázkach ako je spoločná poľnohospodárska politika, imigrácia, členstvo Turecka v Európskej únii (EÚ), náklady na rozšírenie, pri tom všetkom sa postoje Francúzska a Nemecka líšia. A to sú práve body, ktoré budú definovať budúcnosť EÚ.
Stredajšie stretnutie sa zrodilo zo sentimentálnej predstavy, že pokles výkonu francúzsko-nemeckého motora by sa mohol zvrátiť pridaním britskej súčiastky. Tony Blair však možno príde na to, že sa snažil o pričlenenie k partnerstvu, ktorého dni sú zrátané, uzatvára denník Times.