Berlusconi odkazuje veľkej trojke: Vaše plány nechceme.
FOTO - REUTERS
hlavne tej americkej. Gerhard Schröder, Jacques Chirac a Tony Blair chcú na dosiahnutie tohto cieľa vytvoriť funkciu podpredsedu komisie, ktorý by zodpovedal za ekonomické reformy únie.
Lídri Nemecka, Francúzska a Veľkej Británie boli opatrní a nehovorili o superkomisárovi, hoci platí, že superkomisár a podpredseda komisie by mal robiť to isté. Pravda, ak im ho ostatní schvália. Taliansky premiér Silvio Berslusconi im už odkázal, že on súhlasiť nebude: „Neveští to nič dobré."
Berlusconi tak pokračuje v konfrontačnom tóne, ktorý v posledných dňoch smeruje na veľkú trojku. Jej berlínska schôdzka sa mu nepáčila od začiatku a vytvoril okolo nej dojem konšpirácie troch veľkých. V tom mu zdatne sekundovali aj Poliaci, Španieli či Rakúšania.
Výsledky stretnutia však ukázali, že ich obavy boli trochu prehnané. Lídri trojky pred kamerami podpísali spoločný list írskemu predsedníctvu únie o ekonomických reformách, ale pozorovatelia hovoria, že mnoho otázok zostalo nezodpovedaných. Na večeri bez novinárov a potreby vyzerať jednotne totiž preberali otázky ústavy, zahraničnej politiky či vzťahu únie k Turecku. Tam sa dá predpokladať, že hlavne Briti a Francúzi nehovorili akurát to isté.
Navyše, vzťahy medzi lídrami trojky nie sú také idylické, ako sa tvária. Je jasné, že traja silní muži Európy sa stretli hlavne preto, že starnúca únia s neefektívnym a hlavne drahým sociálnym systémom potrebuje víziu, a v súčasnom stave európskej nehybnosti sú takéto iniciatívne stretnutia zrejme jediným znakom pohybu.
Aj keď vzduchom lietali oslovenia drahý Jacques či priateľ Tony, hlavne britské médiá si všímajú, že Blairovi sa nepodarilo priradiť sa k starému „kamarátšaftu" Chirac - Schröder. Jacques Chirac, ktorý je občas až príliš otvorený, sa vyjadril jasne: „Je to hlboký, intenzívny a každodenný vzťah. Taký sa nezrodí za krátky čas."
Faktom však je aj to, že „pekelné duo", ako zvyknú nazývať Chiraca a Schrödera, potrebuje Blaira minimálne rovnako ako on ich. Blair sa chce potom, čo sa pre mnohých stal „americkým pudlíkom", vrátiť na starý kontinent. Lídri Nemecka a Francúzska sa zase potrebujú zastrieť Britániou pri presadzovaní ekonomických reforiem. Vyzeralo by skutočne podivne, keby ich chceli organizovať krajiny, ktoré otvorene porušujú rozpočtové pravidlá Paktu stability.
JANA MIKUŠOVÁ