u sa totiž stáva najväčšou bariérou pri informatizácii škôl. Deutsche Telekom ako majoritný akcionár spoločnosti Slovak Telecom daruje výpočtovú techniku a vybavenie pre počítačové učebne všetkým slovenským školám zaradených do Siete základných a stredných škôl. Prakticky to znamená, že Ministerstvo dopravy, pôšt a telekomunikácií SR, Ministerstvo školstva SR a Slovak Telekom budú akčne a vo vzájomnej súčinnosti spolupracovať, aby splnili záväzok - pripojiť do konca roka 2004 všetky školy na internet. Deutsche Telekom a Slovak Telekom sa tak stávajú najväčšími podporovateľmi infomatizácie Slovenska v oblasti školstva. Zároveň prostredníctvom tohto projektu Deutsche Telekom podporí dialóg medzi slovenskými a nemeckými študentmi a prispeje ku kultúrnej výmene medzi obyvateľmi oboch krajín.
Členovia britského združenia pre ochranu proti podvodom CIFAS ušetria ročne na administratívnych nákladoch takmer 2,5 miliárd libier. Stane sa tak vďaka novému informačnému systému FIND - Fraud Investigation Database, navrhnutého a vybudovaného spoločnosťou LogicaCMG. Členmi CIFAS sú banky, poisťovne, investičné spoločnosti a poskytovatelia spotrebných úverov, telekomunikační operátori a dodávatelia energií.
Systém FIND umožňuje členom chrániť sa proti podvodom on-line zdieľaním dát o podozrivých transakciách, účtoch a obchodných partneroch. Systém nahradil predchádzajúce riešenia založené na telefonických upozorneniach a odovzdávaní si papierových dokumentov. Britské finančné inštitúcie takto reagujú na výrazný nárast podvodov a pokusov o ne.
Len niekoľko hodín po pristátí na Marse začala sonda Spirit Rover americkej agentúry NASA vysielať na Zem čiernobiele fotografie skalnatého povrchu červenej planéty, vzdialenej 170 miliónov kilometrov. Pri odosielaní tých najvernejších obrázkov sa agentúra NASA spolieha na algoritmus LOCO-I (LOw COmplexity LOssless COmpression for Images), ktorý vyvinula divízia HP Labs. Tento algoritmus je základom bezstratového / takmer bezstratového kompresného štandardu JPEG-LS (lossless/near-lossless compression standard), pomocou ktorého sa dosahujú obrázky charakterizované kontinuálnymi odtieňmi. Bezstratová kompresia je absolútnou podmienkou všade tam, kde sú prenášané obrázky veľmi cenné. Napríklad pri obrázkoch z vesmíru, ktorých získanie je veľmi nákladné a preto musia byť náležite verne uchované pre ďalší vedecký výskum.
Oba prieskumné roboty, ktoré v súčasnosti skúmajú planétu Mars, sú vybavené počítačmi RAD6000 z produkcie BAE Systems, ktoré disponujú zvýšenou odolnosťou voči radiácii. Systémy RAD6000 spracovávali kľúčové navigačné údaje počas šesťmesačného putovania sondy. Roboty sú skonštruované pre štúdium minerálov nachádzajúcich sa na povrchu planéty. Každý deň prejdú okolo 400 metrov, pričom v noci pracujú i pri teplotách na hranici mínus 100 °C. RAD6000 je vysokovýkonný 32 bitový výpočtový systém s redukovanou inštrukčnou sadou (RISC), postavený na architektúre IBM PowerPC. PowerPC je srdcom jednodoskových počítačových systémov RAD6000 od BAE Systems, pričom ide o špecializovaný systém, ktorý umožňuje krížnikom Marsu - Spirit a Opportunity - prehľadávať, skúmať či fotografovať dosiahnuteľné diaľky Marsu.
Európska agentúra pre výskum vesmíru (ESA - European Space Agency) zadala spoločnosti LogicaCMG zákazku na špecifikáciu a návrh systému pozemných centier programu satelitnej navigácie Galileo. Riadiaci systém určí postavenie satelitov na obežnej dráhe a ďalší systém zaistí navigačné vysielanie, ktoré umožní používateľom presne určiť svoju polohu kdekoľvek na svete. Systém Galileo sa skladá z 30 satelitov a do prevádzky bude uvedený v roku 2008. Bude spolupracovať s americkým systémom GPS a ruským systémom GLONASS, vrátane technologickej interoperability, a poskytne veľmi presné lokalizačné služby pre civilné využitie. Podporí tak škálu aplikácií, počínajúc námornou navigáciou, cez orientáciu v cestnej doprave, či sledovanie pohybu vozidiel pri koordinácii logistických aktivít, až po vyhľadávanie odcudzených vozidiel.
Stredoeurópsky trh s počítačmi patril podľa analytikov výskumnej spoločnosti IDC v poslednom štvrťroku minulého roka k najdynamickejším regiónom na svete. Európa ako celok zaznamenala v tomto obore najväčší rast v globálnom merítku, ktorý podľa IDC nebol spôsobený len vianočnými nákupmi, ale tiež znižovaním cien a tým, že začali objednávať aj firmy. V porovnaní s rovnakým obdobím predchádzajúceho roka sa v Európe zvýšil počet predaných laptopov o dramatických 40 percent. Predaj stolových počítačov sa zvýšil o desať percent v porovnaní s rovnakým obdobím predošlého roka. Zatiaľ čo západná Európa narástla vo všetkých kategóriách o 17 percent, oblasť zahrňujúca strednú a východnú Európu, Blízky východ a Afriku narástla v medziročnom porovnaní o 20 percent. Celosvetovo sa počet predaných počítačov zvýšil v tomto štvrťroku o 12 až 15 percent.
Spoločnosť SunnComm Technologies, vyvíjajúca technológie pre zabezpečenie nahrávok na kompaktných diskoch, po- hltila britskú firmu Darknoise Technologies, pôsobiacu v rovnakom obore. Svoje portfólio tak rozšíri o celkom nový spôsob ochrany diskov. Produkt Darknoise údajne modifikuje stopy na CD tak, že zmena je ľudským uchom nezachytiteľná, ale záznam bude nepoužiteľný, „aj keby ste stáli s magnetofónom pred reproduktormi".
Pokiaľ technológia úspešne prejde testmi a pristúpi sa k jej komerčnému nasadeniu, bude prvou svojho druhu, ktorá zabráni skopírovaniu nahrávky z CD analógovou cestou. O jej kvalitách sa už na vlastné uši presvedčil riaditeľ SunnCommu Peter Jacobs, ktorý ju chce predstaviť labelu BeMusic, dcérskej spoločnosti mediálneho kolosu Bertelsmann.
Royal Philips Electronics a asociácia Visa International sa budú spoločnými silami snažiť zmeniť spôsob, akým sa digitálny obsah a služby distribuujú, ako sa za ne platí a ako k nim pristupujú dnešní univerzálne pripojení spotrebitelia.
Po vytvorení aliancie medzi oboma spoločnosťami v máji minulého roka Philips a Visa International skúmali trh a navrhovali ukážky a koncepcie v rôznych odvetviach vrátane telekomunikácií, spotrebnej elektroniky, výpočtových systémov a poskytovania digitálneho obsahu. Dôkazy o funkčnosti svojich koncepcií predstavili na veľtrhu spotrebnej elektroniky CES v Las Vegas, ktorý sa konal v januári 2004. V jednom z možných scenárov si milovníci hudby môžu stiahnuť právo na pieseň do svojho zariadenia PDA alebo do platobnej karty Visa buď podržaním PDA v blízkosti „smart" plagátu ich obľúbenej hudobnej hviezdy, alebo pridržaním bezkontaktnej karty Visa pri kiosku na predaj hudby. Inteligentný „smart" plagát obsahuje mikročip, ktorý vysiela do PDA informácie pomocou technológie Philips NFC (Near Field Communications). Platba prebehne jednoducho a bezpečne vďaka riešeniu Verified by Visa a práva na pieseň sa ukladajú do systému Visa Smart Secure Storage (VS3). Kiosk obsahuje technológiu rádiového prenosu dát RFID, ktorou získa z karty platobné informácie a odovzdá karte práva, ktoré sa uložia vo VS3. V oboch prípadoch na vypočutie piesne stačí, aby používateľ jednoducho previedol práva do internetového rozhlasového prijímača Philips Streamium pomocou NFC a pieseň sa prehrá cez internet.
Používatelia mobilných telefónov môžu platiť za lístky do kina pri pokladni jednoducho podržaním mobilného telefónu pri platobnom termináli. Bezkontaktný čip v telefóne prenesie platobné dáta Visa do terminálu a po potvrdení platby zašle do telefónu vstupenky. Používateľ môže pomocou NFC vstupenku preniesť do priateľovho mobilu. O prebehnutie platby sa stará nový platobný systém Visa person-to-person (medzi dvomi osobami). V kine použijú obaja spotrebitelia mobilné telefóny na vstup do sály a zároveň im môže predajca vo foyer ponúknuť na základe zakúpených lístkov zľavu na svoj tovar. Cestovatelia môžu zo svojho domáceho PC rezervovať a uhradiť letenky a hotelový pobyt. Hlavnou súčasťou je myš obsahujúca NFC a bezkontaktná platobná karta Visa. Lístky alebo informácie o letenke sa prenesú z PC do karty Visa pomocou NFC a uložia sa na čipe karty v systéme Visa Smart Secure Storage. Karta sa následne použije pri odbavení na letisku alebo príchode do hotela. Na recepcii sa digitálny kľúč od hotelovej izby nahrá do mobilného telefónu cestovateľa pomocou NFC a na otvorenie dverí do izby sa používa mobil. Pri odchode môže hotel do telefónu uložiť účet a doma si cestovateľ prenesie účet z telefónu do svojho domáceho systému na správu výdavkov.