Vitajte v miliardovej rodine

Rozvoj mobilných sietí je v posledných rokoch hlavným motorom rastu telekomunikačného sektora. Ak sa však pozrieme na tento vývoj podrobnejšie, zistíme, že je pomerne heterogénny tak z geografického, ako aj z technologického hľadiska. V druhom prípade .

Rozvoj mobilných sietí je v posledných rokoch hlavným motorom rastu telekomunikačného sektora. Ak sa však pozrieme na tento vývoj podrobnejšie, zistíme, že je pomerne heterogénny tak z geografického, ako aj z technologického hľadiska. V druhom prípade je dlhodobo jasným favoritom technológia GSM, dôverne známa, aspoň z polohy užívateľa, aj väčšine z nás. Zaznievajú síce názory, že GSM je prekonanou technológiou a na jej miesto čoskoro nastúpi CDMA, alebo jej širokopásmový variant pre siete 3G W-CDMA. Je to však pravda?

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

V týchto dňoch podľa informácií Asociácie GSM (GSMA) dosiahne celosvetový počet účastníkov GSM sietí úctyhodnú miliardu. Ak ste teda majiteľom mobilného telefónu, vitajte v najväčšom klube infokomunikačných technológií na tejto planéte.

Na konci roka 2003 dosiahol počet zákazníkov GSM operátorov 970,8 miliónov a keďže priemerný mesačný prírastok bol v minulom roku 15 miliónov, je reálny predpoklad, že miliardový míľnik bude prekonaný práve vo februári 2004.

Tento historický medzník má byť jednou z kľúčových tém na 3GSM World Congress vo francúzskom Cannes, ktorý sa bude konať 23. až 26. februára 2004.

V uplynulom roku na technológiu GSM pripadlo takmer 80% (180,4 miliónov) prírastku účastníkov digitálnych mobilných sietí. Aj keď klásť dôraz na prívlastok digitálne v súvislosti s mobilnými sieťami už bude pomaly bezpredmetné, analógové siete totiž na celom svete dožívajú. Relatívne veľkej obľube sa donedávna tešili analógové siete AMPS (Advanced Mobile Phone System) v USA, ale ani tu neprežijú obdobie nasledujúcich troch-štyroch rokov a v rovnakej miere to platí pre siete NMT. Veľký počet operátorov NMT (najmä v Rusku a bývalých sovietskych republikách) v pásme 450MHz - rovnakú sieť dodnes prevádzkuje EuroTel Bratislava - uvažuje o digitalizácii na báze technológie CDMA 2000. Ide o verziu CDMA (Code Division Multiple Access, prístup pomocou kódovaného multiplexu) vylepšenú o rýchlejšie dátové prenosy, veľmi populárnu najmä v Amerike, ktorá dnes predstavuje jedinú alternatívu ďalšieho využitia sieťovej infraštruktúry NMT. Systém GSM 400, ktorý bol pôvodne vyvíjaný ako druhá alternatíva nadstavby NMT sa neujal a tvorcovia od neho v roku 2003 definitívne upustili.

SkryťVypnúť reklamu

Zdá sa, akoby americkí výrobcovia CDMA technológií využili analógové siete NMT ako trójskeho koňa na prienik do výsostných vôd GSM v Európe. Okrem Ruska už takéto siete fungujú v Rumunsku, Poľsku a o podobnom scenári uvažuje údajne aj Eurotel Praha a ďalší operátori.

TDMA je označenie sietí s časovo deleným multiplexom. Z exaktného hľadiska sem patrí aj GSM a v Japonsku používaná sieť 2. generácie PDC (Personal Digital Communications, služby založené na PDC pracujú vo frekvenčných pásmach 800 a 1500 MHz a nie sú kompatibilné s GSM), ale v prieskumoch sa pod týmto označením skrýva sieť druhej generácie D-AMPS (Digital Advanced Mobile Phone System). D-AMPS sa používa v Severnej a Južnej Amerike, a prevádzkuje sa v pásmach 800 MHz a 1900 MHz.

SkryťVypnúť reklamu

Popri GSM (rast o 22,8% v r. 2003) je zreteľný pozitívny vývoj aj v sieťach CDMA, ktorý veľkosťou 24,3% dokonca GSM prekonal. Treba však upozorniť, že pod hlavičkou CDMA sa skrývajú tak siete druhej (CDMA One, CDMA 1x), ako aj tretej generácie (CDMA 2000, CDMA 1x EV-DO). V absolútnych číslach, samozrejme vedie GSM. Menej rozšírené siete TDMA a PDC zaznamenali nárast približne o 5% a rozhodne nepatria k favoritom.

Zaujímavý je vývoj zdanlivého outsidera W-CDMA (širokopásmové CDMA), v Európe skôr známeho ako UMTS (sieť 3. generácie, Universal Mobile Telecommunication System). Hoci v absolútnych číslach si pripísal v roku 2003 prírastok len 2,6 milióna účastníkov, v percentuálnom vyjadrení ide až o 1708%. Vzhľadom na spúšťanie sietí UMTS hlavne v druhom polroku 2003 a pokračovanie trendu v rokoch 2004 a 2005 je možné očakávať ďalší extrémny rast tohto segmentu. Naznačuje to aj vývoj W-CDMA siete FOMA japonského operátora NTT DoCoMo, ktorý si pripísal polovicu svetového prírastku užívateľov v roku 2003 a dnes má v tejto sieti 2 milióny zákazníkov, z ktorých 90% získal za posledný rok. Na pohľad tomu síce nič nenasvedčuje, ale podľa analytikov by koncom desaťročia malo UMTS mobilným sieťam vo svete dominovať. Uvidíme. CDMA, ktoré je momentálne v 3G sieťach úspešnejšie, určite nebude kapitulovať.

SkryťVypnúť reklamu

Vráťme sa však bližšie k realite. Ak porovnáme rozvoj GSM podľa regiónov, vidíme, že tradičnú baštu a kolísku GSM - Európu rýchlo dobieha v počte účastníkov región Ázia-Pacifik. Najväčšiu zásluhu na tomto trende má Čína, ktorá je momentálne najväčším svetovým trhom (nielen) mobilných technológií. Každý štvrtý GSM telefón na svete používa Číňan (cca 250 miliónov na konci r. 2003). Dvaja čínski GSM operátori (China Mobile Communication a China Unicom) získali v uplynulom roku 42,8 milióna zákazníkov, čo je pre ilustráciu o 21% viac než globálny prírastok všetkých CDMA sietí dokopy.

Približne rovnaký prírastok nových klientov ako Čína získali aj európski operátori (42,5 miliónov) a to hlavne vďaka pretrvávajúcemu boomu v krajinách strednej a východnej Európy, čerpajúc stále zo zdrojov extenzívneho rozvoja. V západnej Európe sú trhy už pomerne nasýtené a uberajú sa cestou zvyšovania podielu dátovej prevádzky.

SkryťVypnúť reklamu

Veľký potenciál rastu prináša aj Rusko, India a obidve Ameriky, kde sa GSM v poslednej dobe presadzuje veľmi úspešne. V USA a Južnej Amerike sú to hlavne modifikácie siete 2,5G umožňujúce rýchlejšie dátové prenosy a multimediálne služby na báze prenosu paketov ako GSM/GPRS a EDGE. EDGE (Enhanced Data for GSM Evolution) umožňujúce zvýšiť rýchlosť dátových prenosov GSM sietí až do 384 kbit/s (dnes sa reálne dosahuje približne polovičná maximálna rýchlosť) spúšťa v Amerike čoraz viac mobilných operátorov, kým v Európe sa výraznejší nástup očakáva až v tomto roku. Prvý telefón s EDGE podporou sme zaznamenali aj v ponuke slovenských operátorov, je ním Nokia 6220. EuroTel ani Orange však EDGE vo svojej sieti momentálne neposkytuje.

Zaujímavým americkým fenoménom je aj migrácia viacerých tamojších operátorov od noriem TDMA a CDMA ku GSM, čo sa zvlášť prejavuje v krajinách Latinskej Ameriky.

SkryťVypnúť reklamu

Aj v dôsledku tohto presunu preferencií dosiahol medziročný nárast GSM klientov na tomto subkontinente 130%.

GSM je hegemónom medzi štandardmi mobilných sietí vo svete a jeho popularita aj vďaka možnostiam multimediálnej komunikácie a pokročilým funkciám ďalej rastie. Jednou z takýchto noviniek je služba Push to Talk (stlač a hovor), ktorej zavedenie v roku 2004 avizuje viacero operátorov, medzi prvými aj skupina Orange (vrátane Orange Slovensko). Služba umožňujúca prenos hlasu a správ medzi mobilnými telefónmi pomocou internetového protokolu využíva technológiu GPRS a umožní dvojstrannú komunikáciu, či konferencie vytvorené stlačením jediného tlačidla v mobile. Push to Talk, označovaná často ako Push to Talk over Cellular (PoC) predstavuje revolučnú technológiu v komunikácii, hoci podobný princíp poloduplexného spojenia (buď hovor, alebo počúvaj) je známy už roky pri rádiostaniciach. Pridaná hodnota v podobe okamžitej a trvalej kontroly kto je v rámci preddefinovanej skupiny „na príjme", možnosť jednoduchého zostavenia konferencií v spojení s nižšou cenou oproti klasickej hlasovej komunikácii môže z PoC urobiť silného konkurenta SMS správam a do mobilnej komunikácie vniesť nečakane novú dimenziu. Oproti sieťam rádiostaníc je zas konkurenčnou výhodou praktická nezávislosť od vzdialenosti.

SkryťVypnúť reklamu

Ukazuje sa teda, že GSM je mobilnou technológiou, ktorá v žiadnom prípade nepatrí do starého železa, práve naopak. Zdá sa, že prechod od GSM k sieťam tretej generácie bude evolúciou, ktorú užívatelia vďaka nepretržitým inováciám telefónov, sietí a služieb ani príliš nepocítia. Na služby tretej generácie si zvykajú už dnes. So starým dobrým GSM.

Juraj Procházka

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  2. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  3. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  4. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  5. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  6. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  7. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  8. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  1. Slovensko oslávi víťazstvo nad fašizmom na letisku v Piešťanoch
  2. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  3. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  4. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max
  5. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  6. Ako ročné obdobia menia pachy domácich miláčikov?
  7. Probiotiká nie sú len na trávenie
  8. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  1. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 6 446
  2. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre 6 085
  3. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 4 696
  4. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max 3 631
  5. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 3 042
  6. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy 1 939
  7. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice? 1 722
  8. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 1 577
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu