www.katasterportal.sk nájdete desiatky miliónov údajov o vlastníkoch, nehnuteľnostiach a právach k nim. KaPor je najväčší portál verejnej správy.
Aj doteraz sa poskytovali údaje z informačného systému katastra nehnuteľností elektronickou cestou, pričom na prenos sa využívali rôzne médiá od diskety, CD až po vzdialený prístup cez modem. Informácie v tejto podobe boli určené pre obce, štátne orgány a podnikateľské subjekty, napríklad pre samosprávy ako systém pre spracovanie daní. Ak je cieľom sprístupniť informácie širšej verejnosti, tieto nosiče sú rovnako nepoužiteľné ako modemový prístup, kedy môže do systému vstúpiť iba používateľ, ktorý má nainštalovaný špeciálny klientsky softvér. Nové možnosti ponúka sprístupnenie databázy katastra prostredníctvom webového prehliadača. Kataster nehnuteľností je spoločne s registrom obyvateľstva a obchodným registrom, jednou z troch základných databáz, ktoré by mali byť čoskoro on-line prepojené a tvoriť tak základný kameň e-governmentu na Slovensku. Naša krajina sa tak zaradila medzi zopár prevádzkovateľov katastra nehnuteľností na internete v Európe.
Cena informácií
Portál umožňuje autorizovaný prístup k údajom z katastra nehnuteľností. Základné informácie sú prístupné okamžite, bez návštevy katastrálneho úradu, a to aj v prípadne súhrnných alebo detailných informácií bez potreby obsluhy náročnou korešpondenciou. Prístup na portál je verejný. Pri prvom prístupe vyplní užívateľ registračné údaje a prihlasovacie meno a heslo, aplikácia mu vygeneruje jednoznačné číslo jeho účtu. Pri ďalších prístupoch sa užívateľ identifikuje pomocou prihlasovacieho mena a hesla. K presnej identifikácií požadovaných dát a ich obsahu slúži navigačné menu a hierarchicky usporiadané zadávanie parametrov. Aplikácia katastra nehnuteľností na internete „nestihla" schvaľovacie procedúry štátneho rozpočtu pre rok 2004, preto sa prevádzkovateľ (ÚGKK SR) bude uchádzať o prostriedky z tohto zdroja až o rok. Prostriedky na prevádzku a rozvoj chce získať aj spoplatnením poskytovaných služieb. Pred obdržaním výstupov, či už sú to popisné alebo geodetické informácie, je užívateľ vyzvaný k ich úhrade. Z tisíckorunovej zálohy zaslanej prostredníctvom bankového prevodu, či poštovej poukážky sa vytvorí kredit, z ktorého sa odpočítajú platby za jednotlivé realizované úkony. Aby bolo možné sledovať stav virtuálneho účtu, riešenie ponúka vystavenie podrobného výpisu z účtu, kde je uvedená akcia, za ktorú zaplatil, čas i cena. V budúcnosti sa počíta s on-line platbami, čím sa odbúra nutnosť ukladať peniaze na účet pre navŕšenie kreditu slúžiaceho na platbu za služby. Nižšie uvedené ceny sú tzv. uvádzacie a platia len do 30. 6. 2004. Treba však pripomenúť, že informácie cez internet majú len informačný charakter a teda nie je možné použiť ich k právnym úkonom.
Oklieštená ponuka
Katastrálny portál umožňuje vyhľadávať údaje prostredníctvom zobrazenia mapy, ako aj pomocou identifikačných údajov o nehnuteľnosti (kraj, obec, katastrálne územie) a ich vlastníkov v popisných dátach. Užívatelia môžu získavať tieto informácie vo forme zostáv, čiže ako výpisy z katastra nehnuteľností, či zobrazenia katastrálnej mapy. V prípade vyhľadávania prostredníctvom máp je k dispozícií funkcia postupného približovania mapy, čo umožňuje získanie presnej informácie aj bez detailnej znalosti polohy nehnuteľnosti. Platí to však len pre tie územia, kde už je vytvorená vektorová katastrálna mapa, čiže sú prístupné aj grafické údaje. Súbor popisných informácií je z celého územia, ale grafické údaje predstavujú len 20% katastrálnych území. Údaj z mapy zodpovedá údajom v popisných informáciách. Ak si kliknete na parcelu, údaj sa ukáže na liste vlastníctva. Údaje z extravilánu (60% údajov) sa neaktualizujú a zatiaľ ani nie sú zverejnené na internete. Na rekonštrukciu sa častokrát využívajú podkladové mapy z čias Rakúsko Uhorska, ktoré sa skenovaním prevádzajú do digitálnej podoby. V Českej republike by mal proces digitalizácie trvať najmenej 5 rokov, u nás sa prepočtom dospelo k obdobiu minimálne štyrikrát dlhšiemu. Celý proces digitalizácie dokáže urýchliť iba množstvo finančných prostriedkov, ktoré sa na registre vynakladajú. V rámci štátneho rozpočtu je to ročne cca 86 miliónov korún, čo však nepostačuje na dosiahnutie požadovaného tempa, ktorým by sa nové podklady mali do katastra vkladať.
Niekto áno, niekto nie
Spustenie tejto služby počíta aj s akousi motiváciou. Po sprístupnení katastra na internete si veľa ľudí vyhľadá vlastnú nehnuteľnosť a pritom môže naraziť na nesprávnosť údajov napr. v adresách. Tým, že sa začnú o evidenciu svojho majetku lepšie starať sa skvalitní databáza vstupných údajov. Používanie portálu zároveň uľahčí katastrálnym úradom poskytovanie informácií z katastra nehnuteľností a zredukuje výdavky na túto činnosť. Okrem toho ÚGKK SR chce občanom raz ročne zadarmo posielať výpis z katastra nehnuteľností elektronickou alebo tradičnou poštou, hoci spočiatku nebude možné tento dokument použiť na právne úkony.
Napriek tomu, že portál je uvádzaný do života ako služba širokej verejnosti, predsalen budú jeho používateľmi najmä právnické osoby, ako súdy, daňové úrady a polícia, ale aj fyzické osoby, napríklad notári, súdni exekútori, komerční právnici a ďalší. Vezmime si príklad osobu, ktorá neplatí dane, alebo jej majetok je predmetom exekúcie. V prípade nehnuteľností môže mať majetok po území celej republiky. Keby sa po tomto majetku pátralo po správach katastra, ktorých je 79, mohlo by sa stať, že sa to jednoducho nestihne v lehote vymáhania. Informácie získané z portálu môžu slúžiť ako podklad pre vycestovanie na konkrétnu správu katastra za účelom zablokovania majetku. Zo súdneho rozhodnutia sa majetok „zaplombuje", aby napr. s pozemkom nikto nedisponoval.
Z pohľadu realitných kancelárií už nie je súčasná ponuka tak veľmi zaujímavá. Pri hľadaní záznamu častokrát nie sú k dispozícii všetky potrebné údaje, čo vedie k stiahnutiu aj nepotrebných dokumentov, za ktoré musí registrovaný užívateľ zaplatiť. Podľa slov pracovníka realitnej kancelárie sa mu ešte stále viac oplatí zájsť na kataster, kde popri jednej veci vybaví niekoľko ďalších a dostane do rúk dokument, ktorý sa dá použiť na právne účely. Ak vezmeme do úvahy, že kvôli častokrát jednorazovej návšteve katastrálneho portálu na internete má občan vložiť tisíc korún pre dosiahnutie kreditu, je viac ako pravdepodobné, že bude čakať viac ako informatívny výpis. Rozhodne však vychádza občanovi v ústrety v tom, že nemusí kvôli informácii ohľadom nehnuteľnosti cestovať na príslušnú správu katastra, ktorý sa môže nachádzať aj na druhom konci republiky. Svojich zákazníkov si KaPor určite nájde, veď v Českej republike bolo za rok 2002 registrovaných okolo 400 000 užívateľov, z ktorých bolo 3500 aktívnych. Na Slovensku sa za týždeň registrovalo viac ako 1200 záujemcov, z čoho je 150 aktívnych.
Vývoj a nasadenie aplikácie
Katastrálny portál na internete vznikol na základe nariadenia Vlády Slovenskej republiky č. 540 z roku 2002. Spoločnosť NESS CEE, ktorá uspela v druhom kole verejného výberového konania, dostala za úlohu nielen vyvinúť a implementovať aplikáciu na zverejňovanie údajov z katastra nehnuteľností prostredníctvom internetu, ale aj zaistiť nepretržitú a bezproblémovú prevádzku portálu. Spoločnosť má bohaté skúsenosti s takýmto riešením, pretože v Českej republike sa jej podarilo sprevádzkovať obdobný portál pred siedmymi rokmi, ktorý dnes patrí k špičke v Európe. Po dvoch mesiacoch od štartu, 1. decembra 2003 sa do testu dostala prvá aplikácia. Po úspešnej skúšobnej prevádzke nasleduje päťročná fáza rozvoja a podpory, realizovaná formou outsourcingových služieb. Podľa slov Ivana Hrušku, generálneho riaditeľa spoločnosti NESS CEE je dnešný stav portálu iba škrupinou, pod ktorou sa by časom malo v rámci ďalšieho rozvoja obajaviť napríklad zavedenie priamych platieb, funkcionality katastrálneho riadenia, ako zápisy vkladov a zmien do katastra nehnuteľností cez internet, ale aj získavanie listín použiteľných na právne účely, tie však predpokladajú nasadenie elektronického podpisu.
Radovan Kovalský